Jesteś tutaj

Numer 2017/1 (15)

W pierwszym tegorocznym numerze „Misyjnego Szlaku” jak zawsze publikujemy przede wszystkim artykuły na temat misyjnego zaangażowania jezuitów Prowincji Polski Południowej Towarzystwa Jezusowego oraz sytuacji państw, w których polscy jezuici posługują. Stąd numer otwiera artykuł zatytułowany „Madagaskar bogaty i biedny”, w którym autorka – rodowita Malgaszka – opisuje problemy, z jakimi na co dzień zmagają się mieszkańcy Czerwonej Wyspy.

Z kolei Henryk Dziadosz SJ zdaje relację z międzynarodowej konferencji poświęconej represjom stalinowskim, jaka odbyła się w listopadzie 2016 roku w nowo wybudowanej kaplicy męczenników przy kościele św. Anny w Chmielnickim na Ukrainie. W numerze mamy też sprawozdanie Tomasza Nogaja SJ z X Regionalnego Kongresu Misyjnego, który miał miejsce w lipcu 2016 roku na Podkarpaciu.

Ponadto ks. Jarosław Wiśniewski, misjonarz z Papui-Nowej Gwinei, na naszych łamach odpowiada na pytania uczniów z jednej ze szkół w Nowym Dworze Mazowieckim, którzy chcą wiedzieć między innymi, jak wygląda zwyczajny dzień księdza misjonarza, co misjonarz jada w egzotycznym dla nas kraju i czego potrzebują jego podopieczni.

W numerze także wspomnienie o zmarłym w grudniu 2016 roku Franciszku Wodzie SJ, misjonarzu z Zambii, kilka misyjnych obrazków Jakuba Marii Rostworowskiego SJ, kolejny artykuł opisujący duchową sylwetkę bł. Jana Beyzyma, listy z krajów misyjnych, podziękowania misjonarzy i serdeczne pozdrowienia dzieci objętych Adopcją Serca. Publikujemy także wyniki konkursu literackiego dla młodzieży, jaki odbył się pod hasłem „Polski Samarytanin – bł. Jan Beyzym”, wraz z fragmentami nagrodzonych prac.