Jesteś tutaj

Akcja na rzecz misji. Sprawozdanie za rok 2023

O. Czesław Henryk Tomaszewski SJ
30.11.2024

MISJE KATOLICKIE W OBECNEJ SYTUACJI NA ŚWIECIE

Czasy, w których obecnie żyjemy, nie należą do najłatwiejszych. Dopiero co udało się opanować pandemię koronawirusa COVID-19, która z jednej strony była ogromnym obciążeniem dla kondycji zdrowotnej całych społeczności przez nią dotkniętych, z drugiej – stała się źródłem ekonomicznych obciążeń oraz piętnem wywieranym na kondycję gospodarek wielu krajów świata, a już nowe problemy uderzają w ludzką społeczność. Problemy te dotykają przede wszystkim młode pokolenie, w szczególności dzieci. Największe dla nich zagrożenie stanowią wojny niosące przemoc i cierpienie. Od Ukrainy niesprawiedliwie napadniętej przez zbrodniczą Rosję Putina, przez Strefę Gazy, gdzie cierpią i giną niewinne dzieci, po Haiti i Sudan Południowy, gdzie sytuacja jest podobna. Jak ocenia UNICEF, „w 2023 roku żyło 460 mln dzieci w miejscach dotkniętych przez konflikty zbrojne” [por. Kryzysy humanitarne i sytuacja dzieci w 2023 roku, za: https://unicef.pl].

WOJNA, KATAKLIZMY I KRYZYSY HUMANITARNE

Przywołane wyżej wojny i konflikty zbrojne zbiegają się z innymi nieszczęściami, które nawiedzają różne części świata. I tak w lutym 2023 roku miało miejsce niszczycielskie trzęsienie ziemi, które nawiedziło północną Syrię i południową Turcję. Kataklizmy te pozbawiły życia i zdrowia tysiące osób, a miliony zostały bez dachu nad głową. Zniszczyły szkoły, szpitale, a także całą infrastrukturę wodną, co dodatkowo pogorszyło sytuację na terenach dotkniętych kataklizmem. Najbardziej poszkodowane były dzieci w Syrii już wcześniej dotkniętej następstwami mroźnej zimy i kryzysu ekonomicznego. Od marca 2011 roku kraj ten jest ogarnięty wojną, a każdy dzień naznaczony jest walką o przetrwanie [por. tamże; por. „Misyjnym Szlakiem” 28/2023, s. 24–26].

W Palestynie 3,1 mln osób potrzebuje pomocy humanitarnej, z czego 2,2 mln w Strefie Gazy i 900 tys. na Zachodnim Brzegu – donosi UNICEF. Kryzys humanitarny ciągle się pogłębia. Trwające walki oraz przemoc są powodem śmierci tysięcy dzieci i kobiet. 160 porodów dziennie odbywa się w ekstremalnie trudnych warunkach, także z powodu braku odpowiedniego wyposażenia. Ponadto 1,8 mln wewnętrznie przesiedlonych osób ma ograniczony dostęp do bezpiecznej czystej wody pitnej, elektryczności oraz opieki medycznej [por. Kryzysy humanitarne i sytuacja dzieci w 2023 roku, dz. cyt.].

WOJNA W UKRAINIE ORAZ WOJNA DOMOWA W SUDANIE POŁUDNIOWYM

Trwająca od przeszło dwóch lat wojna w Ukrainie nadal stanowi ogromne zagrożenie dla życia i zdrowia przede wszystkim dzieci oraz ich rodzin. Jak podają oficjalne dane, ponad 3,7 mln osób wciąż pozostaje wewnętrznie przesiedlonych, a poza krajem przebywa ok. 6 mln uchodźców. Są to głównie kobiety i dzieci. W wielu miejscach w Ukrainie edukacja dzieci, opieka zdrowotna, dostęp do wody pitnej, elektryczności i ogrzewania są zagrożone. Istnieje także bezpośrednie narażenie na przemoc.

25 mln osób w Sudanie Południowym będącym w stanie wojny domowej potrzebuje pomocy humanitarnej, z czego 14 mln to dzieci. Braku dostępu do pożywienia doświadcza w Sudanie Południowym oraz środkowym Sahelu 2,4 mln dzieci – podaje UNICEF w cytowanym wcześniej artykule [por. Kryzysy humanitarne i sytuacja dzieci w 2023 roku, dz. cyt.]. Powodem tego stanu rzeczy był wciąż trwający konflikt zbrojny oraz uciążliwa susza. „Podczas kryzysów humanitarnych dzieci głodują, chorują, odnoszą obrażenia, są wykorzystywane, tracą rodziny i przyjaciół. Niektóre są werbowane do walk zbrojnych lub przymusowej pracy. Wiele z nich jest wielokrotnie przesiedlanych, przez co tracą kontakt z bliskimi i ciągłość edukacji” [tamże].

KATASTROFY NATURALNE

Kolejny kataklizm, który w minionym roku dotknął narody środkowowschodniej Afryki, to atak cyklonu Freddy. Najpierw uderzył on w Madagaskar, przez który przedarł się w kierunku wybrzeży Kanału Mozambickiego, dokonując ogromnych zniszczeń, i z całym impetem uderzył w Mozambik, następnie Zimbabwe i dwukrotnie w Malawi. Pisaliśmy o tym nieszczęśliwym wydarzeniu w zamieszczonym na naszych łamach artykule pt. Malawi znowu dotyka kataklizm [„Misyjnym Szlakiem” 28/2023, s. 21–24].

W Afganistanie 23 mln osób, w tym przeszło połowa to dzieci, potrzebuje pomocy humanitarnej. Kobiety oraz dziewczęta mają w tym kraju utrudniony dostęp do edukacji, są przesiedlane i wykluczane. Nie mogą korzystać z usług publicznych. Pogarszające się warunki życia kobiet w tym kraju powodują wykluczenie [por. Kryzysy humanitarne i sytuacja dzieci w 2023 roku, dz. cyt.].

Inne problemy trapiące kraje będące na drodze rozwoju, szczególnie Afryki, to choroby, zwłaszcza malaria (zachorowania na malarię w Afryce stanowią aż 95 proc. wszystkich zachorowań na nią na świecie [por. tamże]).

Jak w takiej sytuacji reaguje świat, inni ludzie, szczególnie mieszkańcy tych zakątków globu, gdzie panuje spokój, żyje się dostatnio i nie ma potrzeby martwić się o przyszłość, bo – jak się wydaje – wszystko, czego potrzeba, jest dostępne „na wyciągnięcie ręki”? Jak reagują ci, którzy – wydawałoby się – mają wszystko, czego im potrzeba do dobrego i spokojnego życia? Pozostawmy te pytania w ich „retorycznym” brzmieniu i zobaczmy, co dzieje się na naszym „podwórku” ludzi wierzących w Chrystusa, bogobojnych, którzy przejmują się losem drugiego człowieka i tam, gdzie widzą nieszczęścia czy tylko zagrożenie nim, spieszą z miłosierną pomocą.

ZADANIE MISYJNE KOŚCIOŁA

Ojciec Święty Franciszek w orędziu skierowanym do nas z okazji Światowego Dnia i Tygodnia Misyjnego 2024, kiedy to misyjność Kościoła, już od 98 lat rokrocznie, wysuwa się na pierwszy plan, przypomina, że misja Kościoła jest „niestrudzonym wychodzeniem do całej ludzkości, aby ją zaprosić na spotkanie i do komunii z Bogiem. Niestrudzonym! Bóg, wielki w miłości i bogaty w miłosierdzie, zawsze wychodzi do każdego człowieka, aby wezwać go do szczęścia swojego królestwa, mimo obojętności lub odrzucenia. W ten sposób Jezus Chrystus, dobry pasterz posłany przez Ojca, poszedł szukać zagubionych owiec ludu Izraela i pragnął iść dalej, aby dotrzeć nawet do owiec najbardziej oddalonych (por. J 10,16). Powiedział do uczniów: «Idźcie na cały świat!», zarówno przed, jak i po swoim zmartwychwstaniu, włączając ich w swoją misję (por. Mk 16,15; Łk 10,3). Z tego powodu Kościół będzie nadal wychodził poza wszelkie granice, wychodził wciąż na nowo, niestrudzenie, i nie zniechęcając się w obliczu trudności i przeszkód, aby wiernie wypełniać misję otrzymaną od Pana” [nr 1].

Każdy chrześcijanin, każdy bez wyjątku, jest wezwany do udziału w tej powszechnej misji poprzez swoje świadectwo ewangeliczne w każdym środowisku, aby cały Kościół mógł nieustannie wychodzić ze swoim Panem i Mistrzem na „rozdroża” dzisiejszego świata.

GŁOSIĆ EWANGELIĘ CHRYSTUSA

Wychodząc do ludzi, aby ich szukać i odnajdować dla Chrystusa, Kościół nie może pozostawać obojętny na ich sytuację w obliczu ziemskich trudności, niepowodzeń, nędzy i braku tego, co wprawdzie nie jest najistotniejsze w ich pielgrzymowaniu na spotkanie z Przedwiecznym i Miłosiernym Bogiem, ale także nie jest zbędne. Wszelkie cierpienie i niedola nie pozostawiają go obojętnym na losy innych, którzy są jak jedna rodzina, jedna społeczność, jak bracia i siostry. Niezależnie od kultury, języka, koloru skóry, mentalności, miejsca zamieszkania, wykształcenia i innych cech czy przymiotów mają te same prawa, te same obowiązki i zostali powołani do jedności między sobą oraz do komunii z Bogiem przez Jego Jednorodzonego Syna, naszego Pana i Brata poprzez ludzką naturę Jezusa Chrystusa.

Podczas gdy jedni pogrążają się w pułapce konsumpcjonizmu i indywidualizmu, uzależniają się od żądzy posiadania jak największej ilości dóbr materialnych, a inni żyją w biedzie i nędzy, Ewangelia głoszona przez Kościół wzywa wszystkich na boską ucztę, gdzie panować będzie radość, dzielenie się, sprawiedliwość, braterstwo, w komunii z Bogiem i z innymi [por. tamże, nr 2].

TROSKA O ZAPROSZONYCH NA UCZTĘ

Misjonarzom, uczniom Chrystusa, powinna zawsze leżeć na sercu troska o wszystkich ludzi. Mają oni być jak słudzy, którzy w ewangelicznej przypowieści na polecenie króla wyszli na rozstajne drogi, aby zapraszać na ucztę weselną wszystkich, których napotkają: złych i dobrych (por. Mt 22,9–10). I to właśnie ci „ubodzy, ułomni, niewidomi i chromi” (Łk 14,21), czyli ci ostatni, zepchnięci na margines społeczeństwa, dali się zaprosić i stali się szczególnymi gośćmi króla, bo przyjęli zaproszenie na ucztę weselną Jego Syna. Ta uczta, którą przygotował sam Bóg, pozostaje na zawsze otwarta dla wszystkich, ponieważ wielka i bezwarunkowa jest Jego miłość do każdego z nas. Każdy człowiek, mężczyzna i kobieta, są adresatem Bożego zaproszenia do uczestnictwa w Jego wspólnocie zbawienia, którą jest Kościół [por. tamże, nr 3].

Dlatego też Wspólnota ta, a w jej imieniu ci, którzy jej przewodzą, muszą zauważać każdego człowieka i służyć mu jak samemu Chrystusowi. Zauważyć jego potrzeby, jego nędzę, także tę zewnętrzną, materialną, i pospieszyć mu z miłosierną pomocą. Głoszenie Ewangelii Chrystusa i udzielanie dóbr duchowych idzie w parze z miłosierdziem i udzielaniem pomocy materialnej, szczególnie wszystkim tym, którzy cierpią niedostatek, którzy są w wielkiej potrzebie. Zwłaszcza obecnie, gdy mnożą się zagrażające wielu wspólnotom nieszczęścia, postawa miłosierdzia, zrozumienia i chęć dzielenia się z innymi dobrami, które się posiada, jest bardzo na czasie.

POMOC UDZIELONA PRZEZ REFERAT MISYJNY JEZUITOW W IMIENIU NASZYCH DARCZYŃCOW I OFIARODAWCOW W 2023 ROKU

PODCZAS AKCJI MISYJNYCH ZEBRANO ORAZ POSZCZEGÓLNI OFIARODAWCY OFIAROWALI OGÓŁEM W 2023 ROKU: 1 068 998,51 zł

UDZIELONA POMOC:        
I. DZIECIOM I MŁODZIEŻY W EDUKACJI

A – MADAGASKAR: 185 688,80 zł
B – MALAWI: 43 354,00 zł
C – SUDAN POŁUDNIOWY: 60 000,00 zł
D – ZAMBIA: 43 354,00 zł

II. DOŻYWIANIE DZIECI W SZKOLE
A – MADAGASKAR: 41 163,50 zł 
B – MALAWI:  10 378,00 zł

III. TRANSPORT, KOMUNIKACJA
A – ZAMBIA – DOPŁATA DO KUPNA SAMOCHODU: 52 177,24 zł
B – UKRAINA – NAPRAWY, PALIWO: 5 500,00 zł

IV. RADIO I SZKOŁA RADIOWA CHIKUNI
A – POMOC DLA RADIA I SZKOŁY RADIOWEJ: 147 529,64 zł
B – AKCJA „PĄCZKI” O. ANDRZEJA LEŚNIARY W CHICAGO NA RADIO CHIKUNI [49 173 $]: 211 119,36 zł

V. DUSZPASTERSTWO
A – MADAGASKAR: 18 640,40 zł
B – ZAMBIA: 43 354,00 zł

VI. POMOC CHARYTATYWNA
A – UKRAINA, UCHODŹCY WOJENNI: 57 800,00 zł
B – MALAWI PO CYKLONIE FREDDY: 84 044,00 zł
C – SYRIA, PO TRZĘSIENIU ZIEMI: 95 186,00 zł

VII. POMOC MISJONARZOM
A – MALAWI: 10 378,00 zł
B – ZAMBIA: 62 268,00 zł

VIII. WYDATKI OSOBISTE DLA MISJONARZY
A – PODRÓŻE, OPIEKA MEDYCZNA: 19 795,39 zł
B – PODCZAS URLOPU W KRAJU: 3 620,00 zł
C – INNE WYDATKI NA CELE MISYJNE ZA 2023: 57 972,32 zł

ŁĄCZNIE ZEBRANO: 1 280 117,87 zł; W 2023 ROKU NA CELE MISYJNE PRZEKAZANO: 1 253 322,65 zł

IX. KOSZTY WEWNĘTRZNE
A – DRUK 2 NUMERÓW BIULETYNU I KALENDARZA 2024: 64 964,75 zł
B – ZAOPATRZENIE KIERMASZA MISYJNEGO: 1 992,60 zł
C – OPŁATY ZA WITRYNY, POCZTA, BIURO: 2 287,97 zł
D – OPŁATY BANKOWE, ZA WYSYŁKĘ: 7 065,56 zł

W 2023 ROKU NA CELE MISYJNE, ŁĄCZNIE Z KOSZTAMI, m.in. DRUKU BIULETYNU MISYJNEGO, WYDANO SUMĘ: 1 329 633,53 zł