Jesteś tutaj

Tarnobrzeskie spotkanie z apostołem Madagaskaru

Piotr Duma
19.05.2013

Polski Samarytanin  i Brat Trędowatych to tytuły dwóch, wydanych przez Wydawnictwo WAM, książek poświęconych bł. Janowi Beyzymowi. Ukazały się one z okazji setnej rocznicy jego śmierci i dziesiątej rocznicy jego beatyfikacji. Pierwsza z nich napisana została z myślą o młodzieży i dorosłych, druga to wierszowana opowieść dla najmłodszych czytelników. Ich autorką jest Dorota Kozioł – dziennikarka, poetka, pisarka i malarka, która w swoim literackim dorobku ma już blisko trzydzieści książek. Wśród nich są m.in. legendy, bajki dla dzieci, a także pozycje dotyczące historii i tradycji regionu, z którego autorka pochodzi. W jej malarstwie dominuje tematyka religijna. Kilkadziesiąt obrazów trafiło, jako jej osobisty dar, na różne kontynenty – do krajów, w których pracują polscy misjonarze (m.in. do Czadu, Ekwadoru i na Madagaskar).

W grudniu ubiegłego roku, w Tarnobrzegu – rodzinnym mieście pani Doroty – odbyła się uroczysta promocja jej książek o bł. Ojcu Beyzymie. Sala kameralna Tarnobrzeskiego Domu Kultury wypełniona była do ostatniego miejsca. Publiczność z wielkim zainteresowaniem wysłuchała opowieści autorki o życiu „Posługacza Trędowatych”, a także o jej wyprawie na Madagaskar i wędrówce śladami Ojca Beyzyma. Opowieść tę uzupełnił krótki film pokazujący dzisiejszy Madagaskar i ślady obecności w tym kraju bł. Ojca Beyzyma. Wielkim, a zarazem miłym zaskoczeniem dla uczestników tego spotkania było to, że mogli na chwilę „przenieść się w czasie” i osobiście porozmawiać z… bł. Janem Beyzymem, z jego współpracowniczką s. Anną Marią Clerget i dzieckiem chorym na trąd – pacjentem szpitala w Maranie. W postaci te wcielili się przyjaciele autorki. Opowiedzieli o budowie szpitala dla trędowatych w Maranie, o smutkach i radościach swoich podopiecznych, o troskach i kłopotach, z jakimi musieli borykać się na co dzień.

„Setna rocznica śmierci bł. Jana Beyzyma to doskonała okazja, by przypomnieć światu o Polskim Samarytaninie, który nie tylko serce, ale całego siebie oddał cierpiącym i odrzuconym przez wszystkich. Dzisiejszy świat takich właśnie przykładów bardzo potrzebuje. Z życia Ojca Beyzyma, jak z pięknej i mądrej księgi, wiele możemy się nauczyć. Ta wiedza zbliży nas do Boga i do człowieka” – powiedziała na spotkaniu z czytelnikami pani Dorota Kozioł.