Jesteś tutaj

Numer 2016/2 (14)

W czternastym numerze „Misyjnego Szlaku” kolejne relacje z działalności misyjnej jezuitów Prowincji Polski Południowej. W numerze m.in. artykuł Tadeusza Kasperczyka SJ pt. „Powrót misjonarza z urlopu”, w którym autor – misjonarz pracujący na Madagaskarze – opisuje grudniowe zbiory ryżu w gospodarstwie należącym do Centrum Formacji Zawodowej w Tsiroanomandidy. Z kolei Gerard Karas SJ, misjonarz z Malawi, przedstawia swoją posługę duszpasterza akademickiego wśród młodzieży studiującej na wyższych uczelniach w archidiecezji Lilongwe. Zachęcamy także do lektury tekstu Tomasza Nogaja SJ na temat Sudanu Południowego, tym razem o radościach, jakie mogą przynieść drobne sukcesy i powodzenia w kraju ogarniętym wojną. W numerze także dwa artykuły na temat pracy polskich jezuitów na Ukrainie: Henryka Dziadosza SJ o męczennikach podolskich oraz Tadeusza Saroty SJ o polskich cmentarzach w Czarnym Ostrowie i Greczanach. Ponadto „Pocztówka z Zambii” Andrzeja Leśniary SJ oraz historia z archiwum ojców jezuitów w Lusace przedstawiona przez Franciszka Wodę SJ, a dotycząca polskiego misjonarza starającego się w latach trzydziestych XX wieku zwalczać wśród mieszkańców afrykańskiej ziemi wiarę w zabobony.

W numerze zamieszczamy także obszerne sprawozdanie z rozdania nagród laureatom konkursu plastycznego dla dzieci i młodzieży pod hasłem „Śladami bł. Jana Beyzyma”, a także ogłoszenie kolejnego konkursu poświęconego „Apostołowi Trędowatych”, tym razem literackiego: „Polski Samarytanin – bł. Jan Beyzym”.

Ponadto podsumowanie dorocznej akcji pomocy na rzecz misji za rok 2015 i teksty w stałych działach pisma: „Projekty misyjne”, „Listy z krajów misyjnych”, „Wolontariat misyjny” czy „Listy dzieci”.