Jesteś tutaj

Doroczna akcja na rzecz pomocy misjom. Sprawozdanie 2013

Czesław H. Tomaszewski SJ
21.01.2015

W naszym misyjnym terminarzu koniec lata oraz miesiące jesienne to czas akcji na rzecz misji. W tym czasie odwiedzamy różne wspólnoty parafialne, którym w niedzielę głosimy misyjne kazania, a po Mszy św. rozprowadzamy: nasz misyjny kalendarz na kolejny rok; biuletyn przybliżający tematykę misyjną, szczególnie misji jezuickich; kartki bożonarodzeniowe oraz misyjne. Z akcją misyjną gościmy przede wszystkim w parafiach prowadzonych przez ojców jezuitów naszej krakowskiej prowincji, ale nie tylko. Z wielką radością jedziemy do każdej parafii, która zechce nas zaprosić.

Wszystkie zapraszające i przyjmujące nas parafie to bardzo przyjazne i zaangażowane na rzecz misji wspólnoty. Kierowane są one przez bardzo gorliwych, oddanych i z całego serca, wszystkimi siłami popierających sprawy misji Proboszczów i Duszpasterzy. Często brakuje słów, by wyrazić podziw i wdzięczność za tyle dobra, które czynią na rzecz potrzebujących, dla biednych braci i sióstr w Chrystusie żyjących w różnych dalekich krajach misyjnych w biedzie i nędzy. Oni czekają na naszą pomoc, a w nich czeka sam Chrystus: „Zaprawdę, powiadam wam: Wszystko, co uczyniliście jednemu z tych braci moich najmniejszych, Mnieście uczynili” (Mt 25, 40). Dlatego „Bóg zapłać” tym wszystkim, którzy dostrzegają ich problemy czy potrzeby i spieszą im z życzliwą, braterską pomocą.

Kiermasz misyjny i „Adopcja serca”

W 2013 r. ponownie przeprowadzaliśmy wiele akcji na rzecz misji. Tym razem rozpoczęliśmy je niemalże w połowie upalnego lata, już w sierpniu. Zostały one urozmaicone zorganizowanym kiermaszem oferującym różne, ciekawe upominki, głównie z Madagaskaru. Kiermasz zapraszał i wabił egzotyką oferowanych pamiątek zainteresowanych wiernych w Zakopanem na „Górce”, w Krakowie przy Bazylice Najświętszego Serca Pana Jezusa oraz w parafii św. Stanisława Kostki w Krakowie na Dębnikach. Kiermasz na rzecz misji odbył się także w VII Prywatnym Liceum Ogólnokształcącym im. Mikołaja Reja w Krakowie.

Zainteresowanie było ogromne. Przy okazji kiermaszów prowadzona była akcja na rzecz sierot i biednych dzieci z Madagaskaru, Malawi, Zambii i Kirgizji pt. „Adopcja serca”. Miała ona na celu znalezienie opiekunów dla biednych dzieci, którzy otoczyliby je opieką duchowo- modlitewną i materialną, dzięki której będą mogły ukończyć szkołę i być może stworzyć sobie lepszą przyszłość. Akcja ta cieszyła się również dużym zainteresowaniem: 23 dzieci znalazło swoich opiekunów.

Efekty akcji na rzecz misji

Cała ubiegłoroczna akcja na rzecz misji, trwająca od sierpnia do grudnia 2013 r., przyniosła następujące rezultaty. Zebrano netto (czyli po odliczeniu kosztów związanych z drukiem kalendarza na 2014 r. oraz biuletynu wraz z kosztami wysyłki) sumę: 15 500,32 PLN; 3555 USD; 179 euro oraz 10 CanD. W akcji „Adopcja serca” opiekunów znalazło w sumie 43 dzieci z Madagaskaru, Malawi i Kirgizji.

W Chicago, podczas podobnej akcji na rzecz misji w 2. niedzielę Wielkiego Postu, czyli w niedzielę misyjną „Ad Gentes”, zebrano i przekazano drugą tacę na rzecz misji w wysokości 8303 USD. Ponadto inne ofiary złożone na misje wraz z ofiarami na rzecz biednych dzieci („Adopcja serca” dla 32 dzieci) dały sumę 9587 USD. Do tego jeszcze 8000 USD na „stypendium” dla kilkorga biednych dzieci w Afryce od anonimowego Ofiarodawcy. W październiku przy rozprowadzaniu kalendarzy misyjnych na 2014 r. oraz biuletynu misyjnego uzyskano dodatkowo 3555 USD. Łączna suma zebrana na rzecz misji w Chicago w 2013 r. to: 29 445 USD. W ciągu całego ubiegłego roku na konto misyjne w Polsce wpłynęło: 105 141,15 PLN, a ponadto na „Adopcję serca” 72 612,83 PLN.

Pomoc udzielona w 2013 r.

Dzięki zgromadzonym funduszom pochodzącym z tegorocznej akcji misyjnej, datków poszczególnych Ofiarodawców (łącznie 293 024,95 PLN) oraz „zapasów”, które pozostały z poprzedniego roku, udzielono finansowego wsparcia następującym projektom:

Programem „Adopcja serca” (na dzień 31 grudnia 2013 r.) objętych jest 139 dzieci z Madagaskaru, Malawi, Zambii i Kirgizji oraz 64 „dzieci ulicy” i sieroty – podopieczne Sióstr Baptystynek z Fianarantsoa (Madagaskar). Łącznie 203 dzieci. Ubiegłoroczna pomoc dla nich, ofiarowana przez poszczególnych Opiekunów, tzw. Rodziców Adopcyjnych, wynosi 117 780,00 PLN, w tym 23 040 PLN (5500 euro) dla podopiecznych Sióstr Baptystynek. Za ubiegły rok została ona już w całości przekazana na rzecz beneficjentów.
Ponadto ofiary złożone na sierociniec, którego budowę na Madagaskarze, w Fianarantsoa, rozpoczęły już Siostry Baptystynki – 700 euro (2905 PLN).
Wyposażenie 3 nowo wybudowanych budynków szkoły podstawowej w Kasungu, Malawi (o. Józef Oleksy SJ) 10 500 euro (44 200 PLN). Część przekazanej sumy pochodzi z bezpośrednich ofiar naszych Czcigodnych Darczyńców).
Wsparcie dla Centrum Formacji Zawodowej w Bevalala na Madagaskarze, które znalazło się w bardzo trudnej sytuacji materialnej. Od kilku miesięcy zarządcą i ekonomem Centrum został misjonarz, o. Tadeusz Kasperczyk SJ. Zastał wręcz katastrofalną sytuację materialną. Brak pasz dla inwentarza zwierzęcego, sprzęty rolnicze w ruinie. Kasa pusta. Napisał list, którego treść zamieściliśmy w tymże biuletynie. Referat Misyjny wysłał natychmiastową pomoc w wysokości 5000 euro. Następnie za zgodą Przełożonego naszej Prowincji, o. Wojciecha Ziółka SJ, przeznaczono 15 000 euro na kupno pasz i najpotrzebniejsze rzeczy, aby ratować tę misyjną instytucję. Przekazano zatem w sumie 20 000 euro (83 568 PLN). To jednak ciągle „kropla w morzu” tego, co jest potrzebne, aby Centrum mogło wyjść z tej trudnej sytuacji materialnej.
Doroczne wsparcie dla szkoły radiowej w Chikuni, w Zambii, której dyrektorem jest nasz misjonarz o. Andrzej Leśniara SJ – 15 000 USD (45 000 PLN). Pomoc tę o. Leśniara otrzymuje raz do roku od 2010.
Dla poszkodowanych w trzęsieniu ziemi na Filipinach – 20 000 PLN
Wsparcie wysłane na Ukrainę, na ręce o. Henryka Dziadosza SJ – 11 500 PLN. To suma otrzymana z ofiar Zespołu Misyjnego przy parafii św. Ignacego Loyoli we Wrocławiu, którego twórcą i dyrektorem jest o. Kazimierz Kucharski SJ. Zespół Misyjny powstał na początku listopada 1996 r. jego celem jest wspomaganie duchowe i materialne misji przez modlitwę i ofiarowane cierpienia za Wschód oraz składane raz w miesiącu datki.
Ofiary złożone przez drogich Darczyńców dla trędowatych w Maranie, na Madagaskarze – 850 euro (3530 PLN).

To tylko ważniejsze przykłady udzielonej w roku 2013 pomocy, na sumę 328 483,00 PLN.

Pomoc w trakcie realizacji

Jest jeszcze na etapie realizacji jeden projekt: kupno samochodu terenowego o napędzie na cztery koła marki NISAN dla szkoły radiowej w Chikuni (Zambia). Samochód będzie kosztował 30 220 USD (94 678,00 PLN). Część kosztów, tj. 6250 euro (ok. 25 940 PLN) pokrywa MIVA-Polska. Czekamy jeszcze na jednego Sponsora. Brakującą sumę, ok. 50 000,00 PLN, pokryjemy z pieniędzy otrzymanych od naszych drogich Darczyńców.

Podziękowanie

Za wszystkie złożone ofiary składam drogim Darczyńcom oraz wszystkim, którzy umożliwili mi przeprowadzenie wspomnianych akcji, serdeczne „Bóg zapłać”. Słowa podziękowania kieruję zatem do Czcigodnych Księży Proboszczów, którzy zechcieli łaskawie umożliwić i pomóc w przeprowadzeniu kwesty bądź kiermaszu na rzecz naszych misji na terenie ich parafii.

Bardzo serdecznie dziękuję Przewielebnym:
Księdzu Dziekanowi Prałatowi Janowi Jagustynowi, Proboszczowi Parafii pw. św. Piotra i Pawła w Pawłosiowie oraz Parafialnej Grupie Misyjnej
Księdzu Prałatowi Janowi Wnękowi, Proboszczowi Parafii pw. św. Antoniego w Krynicy-Zdroju
Księdzu Prałatowi Eugeniuszowi Szymczakowi, Proboszczowi Parafii pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Krynicy-Zdroju
Księdzu Proboszczowi mgr. Janowi Dubasowi SDB, Księżom Salezjanom posługującym w Parafii św. Stanisława Kostki i św. Jana Bosko w Krakowie na Dębnikach oraz organizatorce kiermaszu Siostrze mgr Marioli Małgorzacie Syjud i prowadzonemu przez nią Kołu Misyjnemu Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 30 im. Kazimierza Pułaskiego
Księdzu mgr. Kazimierzowi Kijasowi Proboszczowi Parafii Chrystusa Odkupiciela Człowieka – Redemptor Hominis w Krakowie
Ojcu mgr. lic. Kazimierzowi Kucharskiemu SJ oraz Zespołowi Misyjnemu przy Parafii św. Ignacego Loyoli we Wrocławiu

Dziękuję moim Czcigodnym Współbraciom Proboszczom i Prefektom z Krakowskiej Prowincji Jezuitów, wspólnotom parafialnym i duszpasterskim w:
Parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Bytomiu
Parafii pw. św. Ignacego Loyoli we Wrocławiu
Parafii pw. św. Klemensa Dworzaka we Wrocławiu
Parafii pw. św. Andrzeja Boboli w Czechowicach-Dziedzicach
Parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Nowym Sączu
Parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Opolu
Parafii pw. Ducha Świętego w Nowym Sączu
Parafii pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Starej Wsi k. Brzozowa
Parafii pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Kłodzku
Parafii pw. Chrystusa Króla w Krakowie 
Duszpasterstwie Polonijnym Księży Jezuitów pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Chicago
Duszpasterstwie „Górka” w Zakopanem
Duszpasterstwie przy Bazylice Najświętszego Serca Pana Jezusa w Krakowie
Duszpasterstwie przy kościele pw. św. Barbary w Krakowie
Zgromadzeniu Sióstr Służebniczek NMP Niepokalanie Poczętej, w szczególności Siostrom: Angelice, Krystynie, Marii Bronisławie, Józefie Stanisławie i Jadwidze Kasperczyk
Dyrekcji VII Prywatnego Liceum Ogólnokształcącym im. Mikołaja Reja w Krakowie, na czele z Dyrektorem, Panem mgr. Piotrem Machowskim oraz Wicedyrektorem, Panem mgr. Wojciechem Rzehakiem za umożliwienie zorganizowania kiermaszu oraz Nauczycielom, Rodzicom i Młodzieży za hojność

Dziękuję równie serdecznie tym wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób pomogli w przeprowadzeniu wyżej wspomnianych akcji misyjnych. Wszystkim drogim Parafianom wyżej wspomnianych Parafii i Duszpasterstw za ich hojność, Organizatorom akcji, Kołom Misyjnym, Grupom Apostolstwa Modlitwy i Żywego Różańca, Ministrantom, Grupom Młodzieży i Studentom wraz z ich Opiekunami i Duszpasterzami oraz wszystkim Współpracownikom składam serdeczne „Bóg zapłać”.

Te same słowa serdecznego podziękowania odnoszą się do wszystkich, którzy w minionym roku przekazywali swoje oszczędności na cele misyjne. Były to wpłaty na „Adopcję serca” dla wybranego dziecka. Inni wpłacali jako pomoc na „Patronat misyjny”, wspomagając wybranego misjonarza. Jeszcze inni: na wyposażenie szkoły w Kasungu, dla dzieci w Afryce, na budowy, remonty, dla trędowatych w Maranie i inne bardziej lub mniej sprecyzowane cele misyjne.

Jesteśmy świadomi, że każda ofiarowana suma, niezależnie od tego, czy było to 5 zł, 50 zł, 100 zł, 1000 zł czy więcej, wiąże się z wyrzeczeniem, odmówieniem sobie czegoś, do czego ma się słuszne prawo. Każde takie wyrzeczenie jest podejmowane przez naszych drogich i wspaniałych Darczyńców w tym konkretnym celu: aby wspomóc będących w potrzebie. Dzieląc się ciężko zapracowanym „groszem” z najbiedniejszymi w krajach misyjnych, którzy – z różnych, często od nich niezależnych, względów – sami nie mogą na niego zapracować, dzielimy owoc naszej mozolnej pracy z Chrystusem cierpiącym, Chrystusem potrzebującym naszej pomocy. Dlatego, nasi drodzy Darczyńcy, Chrystus będzie dla Was kiedyś najlepszą, najhojniejszą zapłatą, nagrodą za Wasze dobre serce, za Waszą pomoc okazaną potrzebującym.

Każdy z Państwa przyczynił się i ma swój udział w tej ogólnej sumie 293 024,95 PLN. Bez Was, bez Waszego wkładu, nie byłoby tych pieniędzy, dzięki którym mogliśmy wesprzeć wyszczególnione wyżej projekty i pomóc setkom, a może nawet tysiącom osób, które bardzo tej pomocy potrzebowały. Stokrotne „Bóg zapłać!”.

Łączę serdeczne pozdrowienia i wyrazy głębokiego szacunku oraz szczerej wdzięczności za okazywaną pomoc. Na tę drogich Państwa hojną pomoc dalej liczymy.
Życzę wszystkim obfitości Bożych łask na co dzień.