Jesteś tutaj

Sprawozdanie z Liceum św. Franciszka z Asyżu

Br. Ronald Fabien Ramamitsiferana OFMCap
03.07.2024

Kończy się rok szkolny. Nadszedł więc czas, aby dokonać oceny naszych sponsorowanych uczniów. Jesteśmy bardzo wdzięczni za Waszą wielką hojność i wrażliwość wobec nich. To dzięki Wam nasi uczniowie mogą kontynuować naukę w szkole i zapewnić sobie lepszą przyszłość. Oznacza to, że otrzymają szansę wyjścia z impasu chronicznego ubóstwa tutaj, na Madagaskarze. Drogą ucieczki od tego jest zainwestowanie w naukę. Odgrywa ona bardzo ważną rolę w budowaniu lepszej przyszłości dzieci. Dlatego tym goręcej dziękujemy Wam za Wasz trud i poświęcenie.

Jeśli chodzi o wyniki w nauce sponsorowanych uczniów w roku szkolnym 2022/2023, to ogólnie rzecz biorąc, wszyscy, niezależnie od poziomu klasy, do której uczęszczali, uzyskali promocję do klasy wyższej, najczęściej z zadowalającą średnią ocen. Natomiast w przypadku klas, na zakończenie których zdaje się egzamin państwowy BEPC i BACC, to wciąż czekamy na wyniki, które decydować będą o dopuszczeniu do tych egzaminów. Liczymy oczywiście, że egzaminy te zakończą się sukcesem wszystkich naszych uczniów, którzy je w tym roku będą zdawali, ponieważ osiągali oni dobre oceny już na wewnętrznych egzaminach trymestralnych.

Bardzo rygorystycznie monitorujemy uczniów pod kątem wyników w nauce, aby pomoc finansowa, jaką od Was otrzymują, nie była daremna, ale przynosiła spodziewany owoc.

Wasza pomoc jest tu bardzo ważna i potrzebna. Bez niej wspierane przez Was dzieci nie miałyby możliwości nauki w szkole, ponieważ ich rodzice są bardzo ubodzy i mają duże trudności z zapewnieniem swoim dzieciom pożywienia, a co dopiero mówić o opłaceniu nauki w szkole. Tutaj, na Madagaskarze, większość ludzi martwi się przede wszystkim o codzienne utrzymanie swoich dzieci.

Także prawidłowe funkcjonowanie naszej szkoły zależy od Państwa pomocy finansowej. Serdecznie Wam dziękujemy, drodzy nasi Pomocnicy, za to, że zechcieliście okazać naszym uczniom tę nieocenioną pomoc materialną.

Co się wydarzyło w tym roku szkolnym

Od 19 do 21 maja obchodziliśmy 20-lecie naszego Liceum. Uroczystości rozpoczęły się pochodem wszystkich naszych uczniów wraz z gronem pedagogicznym i pracownikami administracji przez miasto Fianarantsoa. Następnie zorganizowane zostały mecze międzyklasowe i międzyszkolne z sąsiadującymi z nami szkołami. Miały także miejsce występy folklorystyczne, podczas których każda klasa demonstrowała stroje ludowe i tańce jednej z 18 grup etnicznych istniejących na Madagaskarze. Obchody zakończyły się w niedzielę 21 maja uroczystą Mszą św. dziękczynną.

Nowy rok szkolny 2023/2024 rozpocznie się 5 września. Mamy nadzieję, o co też bardzo prosimy, że Czcigodni Państwo zechcą nadal wspierać uczniów naszej szkoły. Koszty życia na Madagaskarze rosną z dnia na dzień, co – jak się na ogół mówi – spowodowane jest wojną na Ukrainie, której wpływ na gospodarkę światową jest ogromny. Bardzo współczujemy naszym ukraińskim siostrom i braciom, którzy tak bardzo ucierpieli z powodu rosyjskiej inwazji na ich kraj. Mamy nadzieję, że pewnego dnia ta wojna się zakończy i naród ukraiński doczeka się prawdziwej wolności. Czego im z całego serca życzymy.

Drodzy Darczyńcy, wraz z ojcem odpowiedzialnym za jezuickie biuro misyjne i redaktorem czasopisma misyjnego, w którym drukowane są nasze wiadomości, jeszcze raz bardzo dziękujemy za Waszą hojną pomoc oraz życzliwe zaangażowanie na rzecz naszego Liceum i jego uczniów z najuboższych rodzin regionu. Na zakończenie wyrażamy nadzieję i o to się modlimy, że Bóg wszelkiej dobroci wynagrodzi Wam za wszystko, co robicie i – jak się spodziewamy – będziecie nadal robić. Bardzo Wam za wszystko dziękujemy. Pozostajemy z Wami w modlitewnej łączności przed Panem. Serdecznie pozdrawiamy.

W imieniu grona pedagogicznego i uczniów naszego Liceum

Br. Ronald Fabien Ramamitsiferana OFMCap, dyrektor szkoły