Jesteś tutaj

Nr 2024/1 (29)

Pierwszy w tym roku numer „Misyjnego Szlaku” otwierają wspomnienia z misyjnej posługi ojca Jana Kiełbasy SJ, który przybył do Zambii w 1968 roku i przez kilkadziesiąt lat pracował tam w różnych placówkach misyjnych w Kasisi, Lusace i Katondwe. Misyjne wspomnienia to także temat rozmowy Anny Żmudy z br. Tadeuszem Nogajem SJ, który na misjach w Zambii przebywał w latach 1968–1986. O zambijskich misjach dzisiaj w artykule pt. „Moje wrażenia i obserwacje z Zambii” pisze z kolei ojciec Gerard Karas SJ, obecnie posługujący na misji w Chikuni. Ojciec Karas wspomina też w numerze innego jezuickiego misjonarza – Wincentego Cicheckiego SJ, ocalonego cudem za wstawiennictwem św. Józefa z obozu w Dachau, który przybył do Zambii w 1953 roku i pracował na Czarnym Lądzie do swojej śmierci w roku 2006.

W dziale poświęconym „Katastrofom, wojnie i wołaniu o pomoc” publikujemy raport na temat katastrofy wywołanej w Malawi przez cyklon Freddy oraz pomocy zorganizowanej między innymi przez Jezuickie Centrum Ekologii i Rozwoju. Ponadto Vitaliy Osmolovskyy opisuje „Codzienność w czasie wojny” na Ukrainie, a Kazimierz Kucharski SJ zdaje relację z kolejnych akcji wrocławskiego Zespołu Misyjnego, który wraz z TVP3 Wrocław w 2023 roku wysłał na Ukrainę ponad 20 transportów z pomocą zarówno dla ludności cywilnej, jak i dla walczących na froncie żołnierzy.

W dziale „Śladami bł. Jana Beyzyma” artykuł Czesława H. Tomaszewskiego SJ poświęcony obchodom Światowego Dnia Trędowatych oraz tekst Pauliny Dąbrowskiej-Dorożyńskiej o wydanej w związku z 70. Światowym Dniem Trędowatych okolicznościowej kartce pocztowej z wizerunkiem bł. Jana Beyzyma.

Ponadto Siostry Józefitki, pracujące na co dzień w założonym przez bł. Jana Beyzyma szpitalu dla chorych na trąd w Maranie na Madagaskarze, dzielą się z nami najważniejszymi wydarzeniami minionego roku, jakie miały miejsce w prowadzonej przez nie placówce.

Jak zawsze w numerze zamieszczamy także listy z krajów misyjnych, sprawozdania z przeprowadzenia różnych misyjnych projektów oraz podziękowania za pomoc i prośby, by wsparcie przekazywane krajom misyjnym kontynuować.