Jesteś tutaj

Raport z College'u Mampitasoa

Teresa Rabenarimanitra
10.02.2024

RAPORT DYREKTOR COLLEGE’U MAMPITASOA Z DWÓCH PIERWSZYCH MIESIĘCY 2023 ROKU

Szkody spowodowane przez cyklon Freddy

Madagaskar to czwarta co do wielkości wyspa świata. Położona jest na Oceanie Indyjskim u południowo-wschodnich wybrzeży Afryki, od której oddziela ją szeroki na ok. 400 km Kanał Mozambicki. Każdego roku, regularnie w porze deszczów, która zwykle trwa od listopada do kwietnia, uderzają w nią tropikalne cyklony. W tym właśnie okresie cały kraj jest narażony na gwałtowne wichury, ulewne deszcze i powodzie powodujące ogromne szkody zarówno w infrastrukturze, jak i w gospodarstwach domowych. Najbardziej narażoną częścią społeczeństwa są mieszkańcy wschodnich obszarów wybrzeża Wielkiej Wyspy. To najniżej położone i najuboższe regiony kraju, w tym także nasza wioska Ifanja.

Uznany przez analityków meteorologicznych za „supercyklon”, z ekstremalnymi wiatrami o średniej prędkości 220 km na godzinę i porywami do 320 km na godzinę, cyklon tropikalny Freddy uderzył w Madagaskar w nocy z 20 na 21 lutego 2023 roku. To zjawisko pogodowe zostało sklasyfikowane jako cyklon tropikalny trzeciej kategorii, z ulewnymi deszczami, które spowodowały śmierć wielu osób oraz duże straty materialne. Na Madagaskarze ciągle obecnie rośnie liczba ofiar, aktualnie mamy: 7 zabitych, 78 078 poszkodowanych i 22 529 przesiedleńców.

W Ifanja, mojej rodzinnej wiosce, położonej w „niecce”, z powodu ciągłych deszczy, padających nieprzerwanie przez tydzień, pola ryżowe zostały całkowicie zalane, a wszystkie uprawy zniszczone. Z tego powodu rolnicy są zmuszeni czekać, aż wody opadną, aby zaryzykować ponowne rozsadzenie wcześniej wykiełkowanych sadzonek ryżu. Oczywiście tylko ci rolnicy, którzy mają jeszcze na to środki.

Sprzątanie szkoły

W dniach 22–24 lutego mieliśmy Dni Szkoły. Na święto szkoły każda placówka opracowuje własny program, aby dobrze wykorzystać tych kilka dni rekreacji i zabaw[1]. W programie tegorocznego świętowania w College’u Mampitasoa znalazły się przede wszystkim zajęcia rozrywkowo-sportowe oraz działania ukierunkowane na ochronę środowiska. Aby uczcić dni naszej szkoły, tym razem postawiono na zajęcia związane ze sprzątaniem i zalesianiem.

Uczniowie usuwali śmieci i różne odpady z zarośli wokół szkoły, aby jej otoczenie utrzymać w czystości i zapewnić bezpieczeństwo uczniom. Była to również okazja, by nasi podopieczni nauczyli się, jak ważne jest dbanie o środowisko, w którym żyją czy pracują, oraz ich wkład na rzecz dobra społeczności lokalnej.

 Zalesianie

Zalesianie było głównie zadaniem personelu szkoły. Pracownicy szkoły, tj. grono pedagogiczne i pracownicy administracji, chcąc mieć swój wkład w ochronę środowiska i przeciwdziałanie zjawiskom zmian klimatycznych, zdecydowali się na nieodpłatną pracę przy zalesianiu. Przy pracy sadzenia drzew na terenie nieużytków oddalonych od Fialofa o 5 km pomagali także starsi uczniowie szkoły. Drzewa dostarczają tlen, regulują klimat i zapewniają schronienie dla dzikich zwierząt.

Do zobaczenia wkrótce w nowych artykułach z najważniejszymi wydarzeniami z kraju.

1. Od redakcji: Każda szkoła na Madagaskarze ma w swoim programie organizację święta szkoły. Są to zazwyczaj obchody święta jej patrona i mają miejsce w czasie, gdy przypada wspomnienie tego patrona. Przed laty, pracując jako misjonarz na Madagaskarze, pełniłem funkcję dyrektora College’u Immaculée Conception (CIC) w Mananjary, na wschodnim wybrzeżu Madagaskaru. Była to szkoła pod wezwaniem Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny, jej święto przypadało więc 8 grudnia. Zazwyczaj obchody rozpoczynały się trzy dni przed tym świętem, a kończyły uroczystą Mszą św. pod przewodnictwem ówczesnego biskupa diecezji Mananjary Franciszka-Ksawerego Tabao SJ. W celebracji Mszy brali udział również zaproszeni kapłani.

W dni poprzedzające uroczystość nie było nauki. Uczniowie przychodzili do szkoły odświętnie ubrani i brali udział w zorganizowanych dla nich zabawach. Były one prowadzone i nadzorowane przez nauczycieli. Odbywały się wówczas różne gry i konkursy, dużą atrakcję stanowiły huśtawki i karuzele. W świętowaniu biorą udział również rodzice dzieci i zaproszeni goście. Przy tej okazji zbiera się fundusze na aktualne potrzeby szkoły. Dlatego uczestniczenie w wielu grach jest możliwe tylko po zakupieniu biletu. Sprzedawane są też napoje i przekąski. Często organizuje się – jak w przypadku CIC – kawiarenkę, w której można kupić kawę z ciastkiem. Jeżeli szkoła dysponuje terenem i boiskami, odbywają się także różne gry sportowe, np. mecz piłki nożnej czy siatkówki. Program zależy od możliwości szkoły, a także jej najbliższego środowiska, np. od tego, czy w pobliżu można wypożyczyć karuzelę, najczęściej odpłatnie, aby na czas świętowania zainstalować ją na terenie szkoły [przyp. Cz. H. Tomaszewski SJ].