Kolejny, dwudziesty siódmy już numer „Misyjnego Szlaku” otwiera piąta część cyklu „Dług wdzięczności” w opracowaniu Kazimierza Kucharskiego SJ, w którym prezentowane są sylwetki jezuickich męczenników drugiej wojny światowej. Tym razem opisane zostały dramatyczne losy: o. Władysława Wiącka SJ, kl. Bronisława Wielgosza SJ, br. Jana Zająca SJ, o. Michała Malinowskiego SJ i br. Eugeniusza Żeleźniaka SJ.
Po części historycznej Czytelnik znajdzie w numerze informacje o bieżącej działalności misyjnej jezuitów Prowincji Polski Południowej oraz o dziełach i projektach wspieranych przez Darczyńców Referatu Misyjnego. Teresa Rabenarimanitra przesyła wieści z prowadzonej przez siebie szkoły Mampitasoa w małej wiosce na Madagaskarze. Ojciec Gerard Karas SJ opowiada o „zwykłym dniu” misjonarza w Afryce i o tym, jak afrykańskie dzieci postrzegają świat wokół siebie. Z kolei ojciec Jakub Maria Rostworowski SJ, misjonarz z Zambii, opisuje święta Bożego Narodzenia w Kasisi. W numerze także druga część wywiadu z ojcem Michałem Szubą SJ, który przez 45 lat pracował na misjach w Afryce, i artykuł poświęcony ogarniętej wojną Ukrainie autorstwa ojca Bartłomieja Przepeluka SJ.
Ponadto publikujemy również sprawozdania z projektów rozpoczętych w ubiegłym roku. Ojciec Gerard Karas SJ pisze o pomocy Jezuickiego Centrum Ekologii i Rozwoju dla poszkodowanych przez cyklon Ana w Malawi, a ojciec Kazimierz Kucharski SJ o organizowaniu transportów z pomocą dla Ukrainy, przygotowywanych przez członków Zespołu Charytatywnego i Misyjnego przy parafii św. Ignacego Loyoli we Wrocławiu.
Zachęcamy także do lektury listów z krajów misyjnych z prośbami o pomoc i podziękowaniami za nią, między innymi z Madagaskaru, Malawi i Syrii.
Numer zamyka artykuł Jarosława Bogulskiego pt. „Parafia parafii” o wsparciu, jakie jezuicka parafia Najświętszego Serca Pana Jezusa w Bytomiu zorganizowała dla chrześcijan na Bliskim Wschodzie, oraz tekst Aldony Rumińskiej-Szalskiej ze Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 105 w Krakowie na temat propagowania misji wśród dzieci. Dzieciom dedykujemy także ostatnią rubrykę, w której nasi najmłodsi Czytelnicy znajdą zagadki i rebusy.