Jesteś tutaj

Niech Dobry Bóg Wam błogosławi!

Joël Parfait Raderandrainy OFMCap
31.01.2021

Fianarantsoa, 20.11.2019

Drogi Ojcze, Drodzy Przyjaciele!

Właśnie ukończyliśmy pracę, którą rozpoczęliśmy we wrześniu – budowę budynku administracyjnego dla naszego liceum. W załączeniu posyłam kilka zdjęć ilustrujących prace wykończeniowe.

Tutaj też jesteśmy przed biurem z pracownikami administracyjnymi, którzy ze mną pracują: dwóch ojców (ja, dyrektor szkoły, oraz prefekt studiów), dwie siostry zakonne (siostra ekonom i siostra prefekt podstawówki) oraz dwie osoby świeckie – panie pracujące w sekretariacie. Siódma osoba to pracownik ochrony.

Wraz z całą ekipą (grono pedagogiczne i pracownicy administracji) składam Wam wielkie dzięki za tę wspaniałą pomoc, którą nam ofiarowaliście. Niech dobry Bóg obdarzy Was swoją łaską i da Wam dobre zdrowie. Bardzo się cieszymy i bardzo Wam dziękujemy, że mogliśmy wybudować ten piękny budynek administracyjny dla szkoły. Od dziś każdy ma własne biuro i może spokojnie pracować. Sekretariat ma już nawet komputer biurowy. Ale nadal musimy jeszcze szukać innych urządzeń potrzebnych w administracji oraz mebli do naszych biur.

Jeszcze raz bardzo serdecznie dziękuję, ja osobiście jako pierwszy odpowiedzialny za tę szkołę, dziękuję bardzo za Waszą uprzejmość i życzliwą pomoc dla naszej szkoły. Życzę Państwu długich lat życia w dobrym zdrowiu, abyście mogli dalej wypełnić swoje obowiązki. Misaotra betsaka daholo [czyt. misoucza betsaka daulu] (dziękuje Wam wszystkim). Liczymy bardzo na dalszą Waszą pomoc.

Zrobiliśmy również kilka zdjęć ilustrujących sytuację gospodarczą i społeczną na Madagaskarze. Oto one. Praca ludzi: transport cegieł, pranie bielizny nad rzeką, małe sklepy z artykułami spożywczymi przy drodze, które można spotkać na drogach we wszystkich kierunkach co kilka metrów (co 10 m). Trudno jest jednak sfotografować inne sytuacje, ukazujące ubóstwo i nędzę, ponieważ ci ludzie nie chcą, aby im robić zdjęć. Wstydzą się swojej sytuacji, w jakiej żyją. Czasami nawet denerwują się na mnie i pytają, po co chcę im zrobić zdjęcie?

Jeszcze raz dziękuję za wszystko i do następnego razu.

Z braterskim pozdrowieniem Zawsze z modlitwą.

O. Joël Parfait, dyrektor Liceum św. Franciszka z Asyżu w Fianarantsoa, Madagaskar

***

Fianarantsoa, 26 maja 2020

Dzień dobry Ojcu,

pieniądze, które Ojciec nam posłał, otrzymaliśmy. Bardzo dziękujemy za wszystko. Przesyłam Ojcu list z podziękowaniem od nas wszystkich. Całe grono pedagogiczne wraz z pracownikami administracji szkoły podpisało go na drugiej stronie. Dziękujemy z całego serca za to wsparcie.

O. Joël Parfait, dyrektor Liceum św. Franciszka z Asyżu w Fianarantsoa, Madagaskar

***

Drodzy Dobroczyńcy,

w imieniu wszystkich nauczycieli naszego college’u przesyłamy Wam nasz list z podziękowaniami. Bardzo nam miło i jesteśmy ogromnie wdzięczni za otrzymaną od Was finansową pomoc. W tej bardzo trudnej sytuacji, w jakiej obecnie żyjemy, bardzo wiele osób boryka się z podobnymi problemami, z jakimi musimy żyć na co dzień. Ale dzięki Wam, tj. Ojcu oraz Wam, drodzy nasi Dobroczyńcy, mamy szczęście i otrzymaliśmy pomoc. To dzięki współpracy naszego Ojca Dyrektora z Wami mogliśmy obecnie otrzymać nasze pensje. Dziękujemy Wam z całego serca pełnego wdzięcznej miłości do Was. Niech Bóg napełni Was swoją łaską i uczyni szczęśliwymi, niech obdarzy Was pokojem, zdrowiem i radością.

Mamy nadzieję, że nasza współpraca będzie nadal trwała. Jeśli te ograniczenia [z powodu pandemii koronawirusa lekcje w szkołach na Madagaskarze zostały zawieszone – red.] będą trwały nadal, a nie wiemy, kiedy się skończą, grozi nam, że nie otrzymamy naszych pensji przez kolejne miesiące. Tylko Wasze życzliwe wsparcie naszej szkoły może być dla nas ratunkiem.

Z całego serca dziękujemy Wam, drodzy Dobroczyńcy Referatu Misyjnego Jezuitów w Krakowie, za zrozumienie naszej sytuacji i za Waszą miłosierną pomoc.

Niech Dobry, Wszechmogący Bóg Wam błogosławi.