Jesteś tutaj

Z braterskim pozdrowieniem i modlitwą

Joël Parfait Raderandrainy OFMCap
31.01.2021

Fianarantsoa, 12.10.2019

Witaj Ojcze! Dziś, w dniu wspomnienia bł. ojca Jeana Beyzyma SJ, piszę do Was ten list.

Patron dnia dzisiejszego to wielki Polak, wasz Rodak i zarazem wielki błogosławiony Kościoła katolickiego. Powiedział o tym Wasz Wielki Rodak i nasz Wielki Papież, dzisiaj święty, Jan Paweł II, kiedy 18 sierpnia 2002 roku, w swojej i waszej Ojczyźnie, w pięknym Krakowie podczas Mszy św. na krakowskich Błoniach, ogłosił ojca Jana Beyzyma błogosławionym. Swoją pracą wśród trędowatych, na wzgórzu Kianjasoa, nieopodal Fianarantsoa, w trędowni zwanej Maraną, zasłużył sobie na to wyróżnienie.

Budowniczy pierwszego szpitala dla trędowatych na Madagaskarze, w tejże sąsiadującej z nami Maranie, zapisał się złotymi zgłoskami w naszych umysłach i sercach. Wielki Samarytanin Madagaskaru swoją pokorną i wytrwałą służbą wśród tych najbardziej pokrzywdzonych, w owym czasie pogardzanych i odrzucanych – trędowatych jest dla nas wielkim przykładem, jak należy służyć. Szczególnie tym najbiedniejszym, będącym w wielkiej potrzebie, chorym i trędowatym naszym braciom i siostrom w Chrystusie, aby zasłużyć sobie na niebo. Patronując nam, zachęca nas wszystkich, także dzisiaj, w XXI wieku, do podobnej postawy służebnej. Służyć innym, a przez tę służbę bliźnim służyć samemu Chrystusowi, który kiedyś będzie nas sądził i z pewnością nie zostawi bez nagrody najmniejszego nawet czynu miłosierdzia. Niech Wasz wspaniały Rodak i nasz Wielki Misjonarz, Apostoł Madagaskaru wstawia się nieustannie za nami wszystkimi u Tronu naszego Boga.

Mam nadzieję, że macie się dobrze. U nas wszystko posuwa się powoli, ale ciągle do przodu. Rozpoczęliśmy już prace budowlane, które sam nadzoruję. Posyłam Wam kilka zdjęć, które zrobiliśmy podczas wylewania fundamentów i wznoszenia ścian. Obecnie pokrywamy już dach blachą. (...). Dziękuję bardzo za otrzymaną pomoc i do usłyszenia następnym razem.

Z braterskim pozdrowieniem i modlitwą.

Życzę wszystkim Czcigodnym Dobroczyńcom, dzięki których pomocy mogliśmy przystąpić do budowy budynku administracyjnego naszej szkoły, dużo zdrowia, pomyślności oraz obfitości łask Bożych w życiu i pracy na co dzień.

Wasz Joël Parfait, dyrektor Liceum św. Franciszka z Asyżu w Fianarantsoa, Madagaskar