Jesteś tutaj

Nr 2018/1 (17)

Ukazał się już kolejny, siedemnasty, numer Jezuickiego Informatora Misyjnego „Misyjnym Szlakiem”.

Numer otwiera artykuł Tadeusza Kasperczyka SJ, który opisuje swoją codzienność w malgaskim buszu. Mówi między innymi o „niezwykłej walucie”, którą na Madagaskarze często jest ryż, o przednówku, z którym zmagają się mieszkańcy Czerwonej Wyspy mimo żniw dwa razy w roku, oraz o niszczycielskiej sile ognia związanej z praktyką wypalania.

Z kolei Gerard Karas SJ przedstawia działalność katolickich studentów w Lilongwe (Malawi), a Henryk Dziadosz SJ opisuje Kaplicę męczenników represji stalinowskich powstałą przy kościele św. Anny na Greczanach (Ukraina). Jednym z elementów wystroju tej kaplicy jest ikona „Drugie przyjście Jezusa” namalowana według wzoru Kiko Arguello, której opis także znajdziemy w numerze.

Wiele miejsca w biuletynie zajmują wspomnienia o pionierach jezuickich misji w Zambii. Tym razem publikujemy dalszy ciąg wspomnień o bracie Franciszku Übermanie SJ, które spisał i opracował Wiesław Krupiński SJ, artykuł br. Józefa Boronia SJ pt. „Polska pieśń religijna na Czarnym Lądzie” poświęcony ojcu Stanisławowi Hankiewiczowi SJ, oraz tekst „Początki polskiej misji w Chingombe” o ojcu Janie Lazarewiczu SJ również autorstwa brata Boronia.

W numerze nie brakuje jednak także wieści od misjonarzy, którzy dziś pracują w jezuickiej prowincji Zambia-Malawi. Tadeusz Świderski SJ pisze o powrocie jezuitów do pracy na framie, a Jakub Maria Rostworowski SJ dzieli się z Czytelnikami swoim zaangażowaniem duszpasterskim w siedmiu parafiach i dwudziestu trzech stacjach misyjnych.

Ponadto kolejne refleksje Mieczysława Bednarza SJ poświęcone duchowości bł. Jana Beyzyma, prezentacja projektów misyjnych, listy z podziękowaniami i prośby o wsparcie misyjnej działalności. Zachęcamy też do lektury pracy Jakuba Szlachcica o bł. Janie Beyzymie nagrodzonej w Konkursie literackim dla dzieci i młodzieży, a poświęconym właśnie Apostołowi Trędowatych.

Numer zamykają „Zagadki i rebusy dla dzieci”.