Jesteś tutaj

Misjonarze z prowincji krakowskiej na Madagaskarze

Tadeusz Kasperczyk SJ
22.03.2016

Bł. Jan Beyzym pragnął, aby dzieło, które rozpoczął na Madagaskarze, było przez jego polskich współbraci kontynuowane. Trzeba było jednak na to czekać przeszło pół wieku. Kiedy w 1985 roku do Polski przyjechał bp Ksawery Tabao SJ, ordynariusz nadmorskiej diecezji położonej na południowo-wschodnim wybrzeżu Czerwonej Wyspy, można było przypuszczać, że druga ojczyzna bł. Jana Beyzyma otwiera się na misjonarzy krakowskiej prowincji. Pierwsi, którzy odpowiedzieli na apel Kościoła na Madagaskarze, to: o. Józef Chromik SJ, o. Józef Pawłowski SJ oraz niżej podpisany.

O. Józef Chromik SJ zajął się przygotowaniem procesu beatyfikacyjnego Sługi Bożego o. Jana Beyzyma SJ. Pełnił również funkcję kapelana w wiosce dla trędowatych Marovay położonej 7 km od Mananjary. Po dwóch latach pracy misyjnej na Madagaskarze, zgromadziwszy dokumenty potrzebne do beatyfikacji oraz ze względu na wiek i nie najlepszy stan zdrowia, powrócił do Polski. Po jego wyjeździe w listopadzie 1989 roku do pracy misyjnej na Madagaskarze przyjechało następnych dwóch jezuitów: kleryk Kazimierz Bąk SJ oraz o. Czesław H. Tomaszewski SJ.

O. Józef Pawłowski SJ pracował wraz ze mną od 1987 roku w Collège’u Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny (CIC) w Mananjary. Po dwóch latach pracy na Madagaskarze powrócił do Europy, by ukończyć studia oraz formację zakonną, tzw. trzecią probację. Studia specjalistyczne odbył w Rzymie na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim. Po trzeciej probacji powrócił na Madagaskar i podjął pracę w Fianarantsoa jako ekonom domu. Następnie posługiwał jako misjonarz-duszpasterz w różnych miejscowościach. Ostatnio pracował w Collège’u św. Michała w Antananarivo, stolicy kraju. Obecnie zaś pracuje w Centrum Duchowości Ignacjańskiej w Fianarantsoa. A z Fianarantsoa ma niedaleko do Marany. Tam może do woli odwiedzać błogosławionego Współbrata – Ojca Beyzyma, którego relikwie spoczywają w Maranie, i prosić Go o wstawiennictwo u Bożego tronu.

Od 1987 roku do stycznia 1991 oraz od grudnia 1994 do 1999 roku kierowałem Collège’em w Mananjary. W przerwie między pierwszym a drugim pobytem w Mananjary odbywałem studia specjalistyczne w Rzymie na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim, a następnie trzecią probację we Francji. Od sierpnia 2000 do 2011 roku pracowałem jako ekonom w Collège’u św. Franciszka Ksawerego w Fianarantsoa. W czasie wakacji szkolnych pomagałem współbraciom posługującym w okolicznych wioskach. Obecnie pełnię obowiązki zastępcy dyrektora Centrum Formacji Zawodowej w Bevalala, niedaleko stolicy kraju Antananarivo. Centrum Formacji w Bevalala to Wyższa Szkoła Rolnicza, Pomaturalne Studium Budowlane oraz Formacja Rolnicza dla pracujących.