Jesteś tutaj

Doroczna akcja na rzecz pomocy misjom. Sprawozdanie 2014

O. Czesław H. Tomaszewski SJ
20.07.2015

Misją Kościoła, a jednocześnie zadaniem każdego z nas jest głosić światu Dobrą Nowinę o Bogu, który jest Miłością, o Bogu Miłosiernym. Podjęcie i wykonywanie tej misji jest z jednej strony wypełnianiem posłannictwa otrzymanego od Chrystusa, z drugiej – odpowiedzią dawaną współczesnemu światu na jego potrzeby i problemy.

Problemy współczesnego świata

Dzisiejszy świat boryka się z wieloma problemami. Ogromnym niebezpieczeństwem dla współczesności jest wieloraka oferta konsumpcji, przyzwyczajenie do wygody, chciwość, pogoń za powierzchownymi przyjemnościami, izolacja sumień (por. Evangelii gaudium, nr 2). Z drugiej jednak strony problemy, które niszczą radość życia, powodują smutek i cierpienie wśród ogromych rzeszy ludzi, to problemy głodu, niedożywienia, analfabetyzmu, niedostatku.

Według „Globalnego indeksu głodu” z 2014 roku, przygotowanego przez organizacje humanitarne Welthungerhilfe (z Niemiec) i Concern Worldwide (z Irlandii) oraz Międzynarodowy Instytut Badań nad Polityką Żywnościową (IFPRI), ponad dwa miliardy ludzi na świecie jest niedożywionych, a ponad 800 milionów głoduje. „Każdego roku przeszło 5 milionów dzieci umiera z powodu głodu i niedożywienia! Niedożywienie powoduje 55 proc. wszystkich zgonów dzieci na świecie. W latach 90. ponad 100 milionów dzieci zmarło z powodu chorób i głodu. 1,3 miliarda ludzi nie ma dostępu do czystej wody” (za: https://prawda2.info/dobrobyt. html; http://www.wolnyswiat.pl/18h3.html).

To tylko niektóre szokujące dane, wobec których – mogłoby się wydawać – człowiek jest bezradny. Czy nie można jednak czegoś zrobić, by złagodzić ten ból, cierpienie i pomóc będącym w potrzebie?

Adopcja serca oraz woda dla Afryki

Referat Misyjny Prowincji Polski Południowej Towarzystwa Jezusowego próbuje włączyć się aktywnie w dzieło tych, którzy nie chcą pozostawać obojętni wobec zasygnalizowanych powyżej problemów. Organizuje pomoc dla potrzebujących, szczególnie w krajach misyjnych, gdzie pracują polscy jezuici. W ostatnich latach aktywność charytatywna Referatu Misyjnego skupiła się przede wszystkim na dwóch priorytetach. Pierwszy to pomoc sierotom i dzieciom z ubogich rodzin w zdobyciu wykształcenia, zgodnie z hasłem „Szkoła dla wszystkich dzieci”. Program ten zwykło się nazywać „Adopcją na odległość” albo „Adopcją serca”. Polega on na wspieraniu sierot czy dzieci z ubogich rodzin przede wszystkim w okresie ich szkolnej edukacji. Finansowa pomoc w wysokości 60 zł ofiarowana jednemu dziecku miesięcznie może pomóc mu w kontynuowaniu nauki w szkole. Bez tej pomocy, przeznaczonej w głównej mierze na zapłacenie czesnego, kupno przyborów i innych niezbędnych rzeczy, nauka w szkole okazuje się niemożliwa. Z kolei bez wykształcenia trudno mówić o postępie, poprawie warunków bytowych, wyższym poziomie życia, zarówno jednostki, jak i społeczności, o przerwaniu spirali nędzy i głodu panoszących się m.in. w społecznościach o dużym procencie analfabetyzmu.

Drugi priorytetowy projekt to „Woda dla Afryki”. Duży procent ludności, szczególnie wiejskiej, na przykład w Zambii, nie ma dostępu do czystej wody pitnej. Okresowe rzeczki i strumyki dają wodę, choć najczęściej skażoną, nienadającą się do picia i tylko w okresie deszczy. Od maja do mniej więcej listopada każdego roku większość tych strumieni wysycha. Kobiety muszą chodzić po kilka kilometrów w poszukiwaniu wody, aby zaopatrzyć w nią swoje domostwa. Woda ta także nie zawsze jest zdatna do picia.

Akcje na rzecz misji

Ubiegłoroczna jesienna akcja na rzecz misji, która odbywała się pod hasłem „Szkoła dla wszystkich dzieci” oraz „Woda dla Afryki”, umożliwiła udzielenie wsparcia wielu inicjatywom i projektom. Pozyskano wielu Współpracowników i Ofiarodawców, którzy regularnie wspierają finansowo ponad 380 dzieci na Madagaskarze, w Zambii, Malawi i Kirgizji, a obecnie także w Sudanie Płd. W ubiegłym roku na powyższy cel wpłynęło łącznie 216 392,00 PLN.

Dzięki ofiarom składanym przy rozprowadzaniu kalendarza misyjnego wraz z biuletynem, podczas „akcji na rzecz misji” w parafiach, oraz dzięki wpłatom dokonanym przez poszczególne osoby poruszone problemem suszy i brakiem wody pitnej, jesienią ubiegłego roku wywiercono w Zambii sześć studni głębinowych za łączną kwotę 28 000 USD (98 201,60 PLN). Dwie z nich to studnie z pompami elektrycznymi, wieżami ciśnień oraz akweduktami wybudowanymi do każdej z nich dla uczniów w Charles Lwanga College of Education oraz Canisius Secondary School. Te dwa ujęcia wodne zostały sfinansowane przez Dobroczyńców z Górnego Śląska (a dokładniej z Śląska Cieszyńskiego). Ponadto cztery studnie głębinowe wyposażone w ręczne pompy wywiercono w czterech wioskach parafii Chikuni. Jedną z nich ufundowała grupa przyjaciół jezuickiego kleryka. Koszty odwiertów pozostałych trzech studni zostały pokryte z ofiar składanych przez wiernych podczas ubiegłorocznych akcji na rzecz misji, w parafiach prowadzonych przez jezuitów Prowincji Polski Południowej oraz w innych zaprzyjaźnionych parafiach. Wybudowane studnie dające bezpieczną wodę, po którą nie trzeba daleko chodzić, ułatwią życie mieszkańcom wspomnianych wiosek i zmniejszą ryzyko chorób wywoływanych przez picie brudnej wody.

Udzielona pomoc

Wszystkie środki zebrane podczas misyjnych akcji i przekazane przez poszczególnych Ofiarodawców na różne cele misyjne to suma 568 789,74 PLN. Zgodnie z wolą czy sugestią Ofiarodawców pomogły one sfinansować wiele projektów misyjnych. Oprócz dwóch wyżej wspomnianych: „Adopcji serca” i „Wody dla Afryki” chcę jeszcze nadmienić:

  • Kupno samochodu terenowego marki Nissan dla szkoły radiowej o. Andrzeja Leśniary SJ w Chikuni. W kosztach zakupu uczestniczyła MIVA-Polska oraz MIVA-Austria, które na ten cel przekazały w sumie 9500,00 euro (39 429,00 PLN). Referat Misyjny z ofiar naszych Darczyńców dopłacił brakującą kwotę w wysokości 55 249,00 PLN.

  • Wywiercenie i wyposażenie sześciu studni głębinowych na misji w Zambii kosztowało 98 291,60 PLN.

  • Doroczne dofinansowanie szkoły radiowej o. Andrzeja Leśniary SJ w Chikuni w Zambii – 52 608,00 PLN (15 000 USD).

  • Dofinansowanie kosztów programowych dla Radia Chikuni, którym kieruje o. Andrzej Leśniara SJ – 105 216,00 PLN (30 000 USD).

  • Budowa małego kościółka w buszu w Makunku, w misji o. Jakuba Marii Rostworowskiego SJ – 22 796,80 PLN (6500 USD).

To tylko ważniejsze przykłady udzielonej w roku 2014 pomocy na sumę 550 553,40 PLN.

Podziękowanie

Za ofiary złożone podczas dorocznej akcji na rzecz misji, które dały sumę netto 33 746,90 PLN, składam drogim Darczyńcom oraz wszystkim, którzy umożliwili nam przeprowadzenie wspomnianych akcji, serdeczne „Bóg zapłać”. Słowa podziękowania kieruję do Czcigodnych Księży Proboszczów, którzy zechcieli nam umożliwić przeprowadzenie kwesty bądź kiermaszu na rzecz naszych misji na terenie ich parafii bądź sami zorganizowali i przeprowadzili taką kwestę.

Bardzo serdecznie dziękuję Przewielebnym:

Księdzu Dziekanowi Prałatowi Janowi Jagustynowi, Proboszczowi Parafii pw. św. Piotra i Pawła w Pawłosiowie oraz Parafialnej Grupie Misyjnej

Księdzu Prałatowi Eugeniuszowi Szymczakowi, Proboszczowi Parafii pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Krynicy-Zdroju

Księdzu Prałatowi Janowi Wnękowi, Proboszczowi Parafii pw. św. Antoniego w Krynicy-Zdroju

Księdzu mgr. Januszowi Bochenkowi, Proboszczowi Parafii pw. św. Alberta Chmielowskiego w Sosnowcu

Księdzu mgr. Kazimierzowi Kijasowi, Proboszczowi Parafii Chrystusa Odkupiciela Człowieka – Redemptor Hominis w Krakowie za pozwolenie na przeprowadzenie dwóch akcji misyjnych: na rzecz „Adopcji serca” podczas Pikniku Rodzinnego oraz kiermaszu i zbiórki na studnię w Zambii

Ojcu mgr. lic. Kazimierzowi Kucharskiemu SJ oraz Zespołowi Misyjnemu przy parafii św. Ignacego Loyoli we Wrocławiu za organizowanie kiermaszów misyjnych, akcji charytatywnych oraz zbiórek na rzecz pomocy Kościołowi na Wschodzie.

Dziękuję moim Czcigodnym Współbraciom Proboszczom i Prefektom z Krakowskiej Prowincji Jezuitów, wspólnotom parafialnym i duszpasterskim w:

Parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Bytomiu

Parafii pw. św. Ignacego Loyoli we Wrocławiu

Parafii pw. św. Klemensa Dworzaka we Wrocławiu

Parafii pw. św. Andrzeja Boboli w Czechowicach-Dziedzicach

Parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Nowym Sączu

Parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Opolu

Parafii pw. Ducha Świętego w Nowym Sączu

Parafii pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Starej Wsi k. Brzozowa, gdzie akcję prowadził na rzecz misji w Sudanie Płd. misjonarz o. Tomasz Nogaj SJ

Parafii pw. Matki Bożej Kochawińskiej w Gliwicach, gdzie akcję prowadził również na rzecz Sudanu Płd. misjonarz o. Tomasz Nogaj SJ

Parafii pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Kłodzku

Parafii pw. Chrystusa Króla w Krakowie

Parafii pw. św. Władysława w Chicago oraz Grupie Wolontariuszy za zorganizowanie zbiórek na rzecz misji w Sudanie Płd.

Duszpasterstwie Polonijnym Księży Jezuitów pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Chicago

Duszpasterstwie „Górka” w Zakopanem

Duszpasterstwie przy Bazylice Najświętszego Serca Pana Jezusa w Krakowie

Duszpasterstwie przy kościele pw. św. Barbary w Krakowie.

 

Szczególne dzięki kieruję do parafii i duszpasterstw prowadzonych przez jezuitów Prowincji Polski Południowej, które dokonały innych zbiórek na cele misyjne: z okazji dnia pomocy misjom w uroczystość Trzech Króli, w 2. niedzielę Wielkiego Postu, tzw. niedzielę „ad Gentes”, 25 lipca „grosz św. Krzysztofa” na kupno samochodów dla misjonarzy, w 2. niedzielę Adwentu zbiórkę na potrzeby Kościoła na Wschodzie.

Wśród wszystkich wyróżniły się następujące parafie i duszpasterstwa: parafia pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Nowym Sączu; parafia pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Opolu; Duszpasterstwo przy kościele pw. św. Barbary w Krakowie; parafia pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Bytomiu; parafia pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Starej Wsi k. Brzozowa; parafia pw. Chrystusa Króla w Krakowie oraz parafia pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Kłodzku. Wspomniane parafie i duszpasterstwa łącznie zebrały i przekazały Referatowi Misyjnemu PME na cele misyjne 36 474,00 PLN. Ponadto Duszpasterstwo Polonijne w Chicago, oprócz dokonanej wcześniejszej zbiórki 11 855 USD, przekazało na cele misyjne 45 000 USD.

Na ręce Księdza Dyrektora Jerzego Kraśnickiego składam serdeczne podziękowanie MIVA-Polska oraz MIVA-Austria za istotne finansowe wsparcie, w sumie 9500 euro, w zakupie samochodu terenowego dla potrzeb szkoły radiowej oraz duszpasterstwa Chikuni, w Zambii.

Do listy ofiarodawców dołączyło także Koło Przyjaciół Misji z Essendon w Australii wraz z Opiekunem o. mgr. lic. Ludwikiem Rybą SJ. Ofiarowali sumę 1674 USD (2000 AuD), która została przeznaczona na dofinansowanie zakupu wspomnianego wyżej samochodu terenowego dla Chikuni w Zambii. Serdeczne „Bóg zapłać”.

Równie serdeczne słowa podziękowania kieruję do Zgromadzenia Sióstr Służebniczek NMP Niepokalanie Poczętej, w szczególności Sióstr: Angeliki, Krystyny, Marii Bronisławy, Józefy Stanisławy i Jadwigi Kasperczyk za organizowanie pomocy dla misji na Madagaskarze.

Siostrze Marioli Syjud, katechetce w Zespole Szkół nr 1 w Jaworznie, i dzieciom z grupy misyjnej za pomoc w zorganizowaniu misyjnego kiermaszu oraz zbiórki na rzecz naszych misji w Afryce i na Madagaskarze.

Pani Aldonie Skoczek, dyrektor Międzyszkolnego Ludowego Zespołu Pieśni i Tańca „Krakowiak” z Krakowa za zorganizowanie rodzinnych warsztatów plastycznych poświęconych Zambii, w czasie których odbył się kiermasz i zbiórka na studnie w Zambii.

Serdecznie dziękuję Dyrekcji Katolickiego Gimnazjum w Czechowicach-Dziedzicach za łaskawe pozwolenie na zorganizowanie kiermaszu misyjnego, a uczennicom: Oli Wójcik, Soni Chync, Natalii Grygierczyk, Annie Kopeć, Oli Ślósarczyk i Anecie Świerkot za przeprowadzenie kiermaszu w szkole (przy okazji wieczorka patriotycznego) oraz pomoc w kiermaszu w parafii pw. św. Andrzeja Boboli w Czechowicach-Dziedzicach.

Dziękuję równie serdecznie tym wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób pomogli w przeprowadzeniu wyżej wspomnianych akcji misyjnych. Wszystkim drogim Parafianom wyżej wspomnianych Parafii i Duszpasterstw za ich życzliwość i hojność, Organizatorom akcji, Kołom Misyjnym Dziecięcym i Młodzieżowym, Grupom Apostolstwa Modlitwy i Żywego Różańca, Ministrantom, Grupom Młodzieży i Studentom wraz z ich Opiekunami i Duszpasterzami oraz wszystkim Współpracownikom składam serdeczne „Bóg zapłać”.

Te same słowa serdecznego podziękowania odnoszą się do wszystkich, którzy w minionym roku przekazywali swoje oszczędności na cele misyjne. Były to wpłaty na „Adopcję serca” dla wybranego dziecka, które dały łączną zebraną w Polsce sumę: 134 520 PLN; oraz w Chicago 23 344 USD (81 872 PLN). Inni wpłacali jako pomoc imiennie dla poszczególnych misjonarzy oraz na tzw. „Patronat misyjny”, wspomagając wybranego misjonarza. Łącznie wpłacono 61 870,00 PLN. Jeszcze inni, jak wspomniano wyżej, ofiarowywali swoje oszczędności na studnie głębinowe w Zambii, dla dzieci w Afryce, na budowy, remonty, dla trędowatych w Maranie i na inne bardziej lub mniej sprecyzowane cele misyjne. Wszystkie wpłaty na konto misyjne, oprócz wpłat na „Adopcję serca”, dały łączną wartość 210 630,74 PLN.

Jesteśmy świadomi, że każda ofiarowana suma, niezależnie od tego, czy było to 5 zł, 50 zł, 100 zł, 1000 zł czy więcej, wiąże się z wyrzeczeniem, odmówieniem sobie czegoś, do czego ma się słuszne prawo. Każde takie wyrzeczenie jest podejmowane przez naszych drogich i wspaniałych Darczyńców w tym konkretnym celu: aby wspomóc będących w potrzebie. Dzieląc się ciężko zapracowanym „groszem” z najbiedniejszymi w krajach misyjnych, którzy – z różnych, często od nich niezależnych, względów – sami nie mogą na niego zapracować, dzielimy owoc naszej mozolnej pracy z Chrystusem cierpiącym, Chrystusem potrzebującym naszej pomocy. Dlatego, nasi drodzy Darczyńcy, Chrystus będzie dla Was kiedyś najlepszą, najhojniejszą zapłatą, nagrodą za Wasze dobre serce, za Waszą pomoc okazaną potrzebującym.

Każdy z Państwa przyczynił się i ma swój udział w ogólnej sumie 568 789,74 PLN. Bez Was, bez Waszego wkładu, nie byłoby tych pieniędzy, dzięki którym mogliśmy wesprzeć wymienione wyżej projekty i pomóc setkom, a może nawet tysiącom osób, które bardzo tej pomocy potrzebowały. Stokrotne „Bóg zapłać!”.

Łączę serdeczne pozdrowienia i wyrazy głębokiego szacunku oraz szczerej wdzięczności za okazywaną pomoc. Na tę drogich Państwa hojną pomoc dalej liczymy.

Życzę wszystkim obfitości Bożych łask na co dzień.

O. Czesław H. Tomaszewski SJ,

referent i ekonom misyjny