Jesteś tutaj

Pozdrowienia z Madagaskaru

Raissa i Rosa
19.01.2019

Drodzy Przyjaciele,

dzień dobry. Serdecznie Państwa pozdrawiamy i pytamy, co u Państwa słychać? Cieszymy się i bardzo dziękujemy, ja wraz z siostrą oraz nasi rodzice, za pomoc, którą od Państwa otrzymujemy. Modlimy się i prosimy Wszechmogącego Boga, aby Państwu za to błogosławił.

Ubiegły rok był dla nas bardzo trudny. Żyliśmy w wielkim ubóstwie, ponieważ w grudniu w Antananarivo zmarł nasz kochany dziadek. Przeżyliśmy tylko dzięki pomocy ojca Tadeusza Kasperczyka. W chwilach dla nas tak trudnych, po śmierci naszego dziadka, od 5 czerwca 2017 ojciec Tadeusz pospieszył nam z pomocą.

Obecnie uczę się w klasie 3 szkoły średniej1. Średnią ocen po pierwszym trymetrze miałam 16,47/202. Zajęłam pierwsze miejsce w klasie na 16 uczniów. Uczę się w katolickiej szkole pw. św. Marii Lubrini w Amparihi. W tej szkole uczę się ja i moja siostra Rosa. Rosa chodzi do klasy 63. Też dobrze się uczy. W klasie na 43 uczniów zajęła 9. miejsce ze średnią 14,16/20.

W tym roku w czerwcu nasza klasa, wraz z wychowawcą, wybiera się na wycieczkę edukacyjną do Antsirabe. Bardzo potrzebujemy pomocy, o którą prosimy, bo nasi rodzice sami nie są w stanie pokryć wszystkich kosztów wyprawy.

Kończąc nasz list, ja, moja siostra i nasi rodzice dziękujemy Państwu za pomoc finansową, którą otrzymujemy. Niech Bóg Państwu błogosławi.

Życzymy też szczęśliwych Świąt Wielkanocnych. Pascha nam mówi, że Chrystus jest Królem. Zatem błogosławionej Paschy.

Żegnamy się z Państwem:

Raissa i Rosa

Przypisy
1. Na Madagaskarze szkoła podstawowa trwa 5 lat. Później naukę kontynuuje się w szkole średniej I cyklu, a następnie w liceum. Klasy w szkole ponadpodstawowej określa się, licząc od tyłu: pierwsza klasa szkoły średniej I cyklu to klasa 6, później jest klasa 5, a potem 4. Ostatnia klasa szkoły średniej I cyklu to klasa 3 (jak w Polsce pierwsza klasa liceum). Na zakończenie klasy 3 uczniowie zdają egzamin państwowy CPE. Pierwsza klasa w liceum na Madagaskarze to klasa 2, potem jest klasa 1 i klasa zwana „terminal”, czyli klasa maturalna (przyp. red.).
2. Uczniowie są oceniani za pomocą punktów: od 0 do 20. To średnia ocena ze wszystkich przedmiotów. 16,47 na 20 punktów to bardzo wysoka średnia (przyp. red.).
3. To pierwsza klasa szkoły średniej I cyklu, gimnazjum (przyp. red.).