Jesteś tutaj

Podziękowanie za wsparcie dla Sudanu Południowego

Tomasz Nogaj SJ
16.11.2019

Z całego serca pragnę podziękować wszystkim, którzy w ostatnich latach wspierali i nadal wspierają misje w Sudanie Południowym w wiosce Akol Jal poprzez wpłaty na dzieło „Adopcji Serca”. W latach 2014–2016 na misjach w Sudanie Południowym udało się zrobić bardzo dużo: odwiert studni głębinowej, naprawa wielu studni w okolicznych wioskach, założenie wielkich plantacji bananowców, guavy, uprawa drzew leśnych i owocowych w wielu szkółkach, uprawa warzyw, kursy i szkolenia miejscowej ludności z agroleśnictwa, rozwój hodowli drobiu czy perliczek.

Z misji w Sudanie Południowym wróciłem do Polski w marcu 2016 roku i kontynuowałem wsparcie tamtejszych dzieci w tzw. ogólnym programie „Adopcji Serca” dla wszystkich uczęszczających do szkoły. Pomoc obejmowała dystrybucję żywności oraz przekazywanie zeszytów i mundurków szkolnych, które otrzymywały wszystkie dzieci w szkole w Akol Jal oraz dzieci w szkole na obrzeżu miasta Rumbek w Jiir.

Poniżej prezentuję raport z nowego również ogólnego programu „Adopcji Serca”. Wdrożony w tych konkretnych warunkach w pierwszych trzech miesiącach 2019 roku umożliwił dzieciom i młodzieży naukę w szkole i otrzymywanie codziennie żywności, której niestety we własnych domach nie mają. Kontynuując i koordynując akcję „Adopcji Serca” ogólnie dla Sudanu Południowego chciałbym nadal pośredniczyć w przesyłaniu pieniędzy do jezuickiej misji w Akol Jal. Będę też na bieżąco zdawał sprawę z przebiegu programu w biuletynie „Misyjnym Szlakiem”.

Mój współbrat, kenijski jezuita ojciec Augustine Ekeno, na miejscu nadzoruje warunki uczenia się dzieci w szkole w Akol Jal. Założył też przedszkole dla miejscowych dzieci. Natomiast pan Robinson Odong Wani zamawia i dystrybuuje żywność oraz mundurki szkolne i zeszyty dla uczniów. Bardzo prosimy o wpłaty na program ogólnej „Adopcji Serca” dla Sudanu Południowego. Dzięki nim ojciec Ekeno i pan Wani będą w stanie kontynuować wsparcie dla uczniów z Akol Jal. Wpłaty (o dowolnej wysokości, według możliwości) prosimy przekazywać do:

REFERAT MISYJNY TOWARZYSTWA JEZUSOWEGO 
PROWINCJI POLSKI POŁUDNIOWEJ 
MAŁY RYNEK 8
31-041 KRAKÓW
Nr konta: 50 1240 2294 1111 0010 2222 3570
z dopiskiem: „Dla Sudanu Południowego”

Indywidualna pomoc w ramach „Adopcji Serca” przekazywana na konkretne dziecko obecnie w tamtejszych warunkach nie jest możliwa.