Misja Chikuni istnieje od 1905 roku i rozwinęła przez ponad 100 lat różne projekty. Powstało 45 szkół podstawowych, szkoła średnia dla chłopców, college dla nauczycieli, szpital, Home Based Care (opieka nad chorymi na AIDS). Pamiętam, jak pojechałem do Kayola, jednej z naszych 21 stacji misyjnych, i pokazano mi ruiny w pobliżu rozpadających się budynków szkolnych. Okazało się, że były to kiedyś toalety. Ku mojemu zdziwieniu na spłuczkach klozetowych odczytałem napis: „Made in Poland”. Misje w Zambii były przed II wojną światową bardzo hojnie wspierane przez dary z Polski. Szczególnie zasłużyły się Sodalicje Mariańskie i pojedyncze osoby, przekazujące drobne datki na misje.
W ostatnich latach rozwinął się tutaj rodzaj szczególnego zaangażowania, które przejawiło się w dużej ilości realizowanych oddolnych inicjatyw. Rozległość misji, kłopoty z nadzorowaniem projektów i brak dostępu do informacji – to największe problemy. Jednym z pomysłów, aby im zaradzić, była propozycja budowy radia FM.
Dobrodziejstwa rozgłośni radiowej
I tak w roku 2000 w centrum Chikuni, w samym sercu afrykańskiego buszu, wybudowaliśmy rozgłośnię radiową, która stała się nowym elementem dziejów całej społeczności Chikuni. Radio umożliwiło kontakt między odległymi wioskami, stało się źródłem informacji lokalnych i krajowych. Podjęto formy edukacji drogą radiową – poruszając problematykę walki z chorobami, z głodem, upowszechniając umiejętności uprawy sadów i ogrodów oraz organicznej hodowli roślin. Podjęto promocję muzyki, języka i kultury szczepu Tonga. Społeczność żywo zaangażowała się w działanie rozgłośni radiowej, która uzyskała miano wspólnotowej w pełnym tego słowa znaczeniu. Z programami tworzonymi przez lokalną społeczność, mówiącą o swoich troskach i sprawach ich dotyczących.
Jako projekt ściśle związany z rozgłośnią w roku 2006 otworzono również szkołę dostępną przez radio, działającą w siedemnastu centrach i opartą na możliwościach organizacyjnych lokalnej społeczności.
Zadania Kościoła misyjnego
Wśród zadań Kościoła misyjnego jest także ochrona lokalnej ludności m.in. przez:
- dawanie nadziei i wiary w miłość i sens życia;
- pomoc medyczną, ratowanie ludzi chorych na AIDS, zarażonych wirusem HIV, konkretne wsparcie wszelkich organizacji pomagających ludziom pokonać chorobę albo żyć z chorobą w humanitarnych i ludzkich warunkach, w możliwie najlepszej kondycji;
- uświadamianie, że w świecie wolnego handlu, kapitalizmu ludzie wykorzystują innych, czasem traktują osobę instrumentalnie;
- uświadamianie mieszkańców o istniejącym w świecie niesprawiedliwym handlu, o wartości pieniądza, prawach do własności;
- podkreślanie wartości wspólnoty, dorobku kulturowego, języka, muzyki, tradycji przodków;
- pokazywanie siły wspólnoty i życia wspólnotowego jako wielkiej zagrożonej dziś wartości;
- pokazywanie, że kultura zachodnia to nie znaczy kultura lepsza;
- działalność edukacyjną na rzecz samych siebie i lokalnej wspólnoty;
- rozwój infrastruktury i rolnictwa;
- szkolenia edukacyjne i szeroko rozumianą edukację.
Mamy nadzieję, że działalność radia wpisze się w programy pomocowe i emancypacyjne walczące o prawa człowieka, takie jak kwestie zdrowia, spra- wiedliwości społecznej, godnego życia, świadomości, edukacji na rzecz emancypacji i demokratycznych wyborów osobistych.
Po dużym sukcesie interaktywnej szkoły radiowej (klasy I-VII) zaczynamy prace nad interaktywnym programem katechezy. Nasze inicjatywy mają szeroką wizję, bo – jak mówi św. Ireneusz – „Boża chwała najdoskonalej objawia się w człowieku żyjącym pełnią życia”.
Jesteśmy wdzięczni za pomoc i modlitwę. Liczymy, że kiedyś, po latach, znów będą mogli znaleźć tu rzeczy oznaczone: „Made in Poland”.