Jesteś tutaj

Projekt budowy studni dla Centrum Formacji Zawodowej w Bevalala

Tadeusz Kasperczyk SJ
23.10.2013

Centrum Formacji Zawodowej CFP-Bevalala jest usytuowane na obrzeżach miasta Antananarivo w od­ległości 15 km od jego centrum. W latach 50. ubie­głego stulecia teren ok. 110 ha służył jako „pole prak­tyki” dla uczniów ze Szkoły św. Michała (Collège St. Michel) w stolicy kraju. Tu uczniowie praktycznie wykorzystywali wiedzę nabytą w szkole, szczególnie w dziedzinie uprawy i hodowli zwierząt domowych. Idąc za potrzebami młodych ludzi, w 1961 r. utworzo­no Centrum Formacji Zawodowej „FIFA” (FIompina FAmbolena - w języku malgaskim znaczy: hodowla i uprawa) przygotowujące młodych ludzi pochodzą­cych ze wsi do prowadzenia bardziej efektywnej go­spodarki rolnej (kurs jednoroczny). Zdobywali oni kompetencje w dziedzinie uprawy roli i hodowli. Kil­ka lat później otworzono pomaturalne Studium Bu­dowlane (3 lata studiów po egzaminie z gimnazjum), a w 1993 r. Wyższą Szkołę Rolniczą (3 lata studiów). Obecnie w CFP-Bevalala uczy się 337 studentów.

W ciągu kolejnych lat małe gospodarstwo rol­no-hodowlane rozwijało się. Początkowo miało ono służyć jako miejsce praktycznego wykorzystania teo­rii nabytej w klasie. Dziś CFP to gospodarstwo rol­ne, które przynosi zyski z uprawy, a przede wszyst­kim z hodowli. Jego celem jest finansowanie wyżej wspomnianych szkół, by pomóc młodzieży uczącej się w nich finansować studia. Większość studentów z różnych stron Madagaskaru pochodzi ze wsi. Sytu­acja materialna ich rodzin nie pozwala im na samo­dzielne opłacenie nauki.

Absolwenci Centrum otrzymują dyplomy uzna­wane także przez Ministerstwo Szkolnictwa.

Bardzo ważna dla CFP jest woda. Kiedy Centrum powstawało, nie było z wodą problemów, ponieważ, po pierwsze, było to jeszcze bardzo małe gospodar­stwo, a po drugie można było wykorzystać istnieją­ce wtedy obfite źródła, które zaopatrywały Centrum w wodę. Rozbudowa miasta w ostatnich latach do­prowadziła do zanieczyszczenia środowiska, a zmiany klimatyczne spowodowały zaniknięcie źródeł, z któ­rych dotychczas czerpano wodę. W tej sytuacji naj­pierw trzeba było czerpać wodę dla chlewni i obory z pobliskich kanałów. Jednak woda ta, ze względów sanitarnych, nie nadawała się do użytku. Była przy­czyną różnych chorób. Dlatego w 2004 r. trzeba było całkowicie zaprzestać używania tej wody, co z kolei doprowadziło do likwidacji hodowli prosiąt. Całe gospodarstwo znalazło się w bardzo trudnej sytu­acji, co mogłoby doprowadzić do konieczności jego likwidacji.

Aby mogło nadal funkcjonować, potrzebne jest zaopatrzenie w wodę. Studnia, jaką posiadamy, nie jest w stanie spełnić tego wymogu w sposób satysfak­cjonujący, szczególnie w porze suchej, gdy nie można już gromadzić wody deszczowej. Sieć miejska, także ze względu na małą wydajność, nie jest w stanie roz­wiązać naszego problemu. Pilnie zatem potrzebuje­my studni głębinowej, która zapewni nam wodę dla dużej liczby odbiorców i użytkowników.

To ogromne zapotrzebowanie na wodę wynika z kilku faktów:

Centrum zatrudnia ok. 350 pracowników w godz. 6.30-16.30.

Wody potrzebują studenci (337 osób) dla swoich potrzeb osobistych i do przeprowadzanych w czasie hodowli i upraw doświadczeń i eksperymentów.

Dla 60 studentów pochodzących z odległych miej­scowości Centrum oferuje miejsca w akademikach.

Ponadto potrzeba wody dla zwierząt hodowla­nych (około 120 krów, 60 prosiąt, drób) i kilkudziesię­ciu zwierząt będących poletkiem doświadczalnym dla studentów i kursantów FIFA (kozy, barany, króliki).

Na terenie należącym do Centrum istnieje możli­wość wywiercenia studni z wystarczającą ilością wody.

Koszt takiego przedsięwzięcia jest jednak bardzo wy­soki i przedstawia się następująco:

  • Wywiercenie studni (przygotowanie terenu, do­wóz i ustawienie sprzętu, wiercenie, materiały) 10 944,50 euro
  • Kupno pompy ciśnieniowej oraz instalacja 5 557,90 euro

Całość niezbędnych kosztów 16 502,40 euro

Niestety, tak dużych kosztów nasze Centrum For­macji Zawodowej nie jest w stanie pokryć. Prosimy bardzo serdecznie o pomoc w zrealizowaniu tego, cze­go sami nie jesteśmy w stanie, własnymi siłami, zrobić. Prosimy o pomoc w sfinansowaniu wywiercenia stud­ni głębinowej oraz w zakupieniu pompy głębinowej, których łączny koszt wynosi 16 500 euro. Wszystkie pozostałe prace, które nie wymagają specjalistycznych umiejętności oraz specjalistycznego sprzętu (np. od­wierty), zostaną wykonane w ramach praktyk przez studentów naszej Szkoły Budowlanej.

Za wszelką pomoc w zrealizowaniu naszego przedsięwzięcia z góry dziękuję, „Bóg zapłać”.