Jesteś tutaj

List od mieszkańców wioski Chaleeba

Chaleeba, 24.03.2016 roku
16.10.2016

Szanowni Państwo, przede wszystkim bardzo serdecznie dziękujemy za pomoc, nawet jeśli nas nie znacie. Wiecie przecież, że jesteśmy zwykłymi ludźmi i potrzebujemy Waszej pomocy. Tą pomocą podarowaliście nam jakby nowe życie.

Kiedy dowiedzieliśmy się, że w swojej dobroci jesteście gotowi sfinansować dla nas odwierty studni głębinowych, myśleliśmy, że śnimy. Od tak wielu lat cierpimy z powodu braku wody. Żyliśmy tak, jakbyśmy mieszkali na pustyni. Jak z pewnością doskonale wiecie, musieliśmy bardzo daleko chodzić po wodę. Często trzeba było pokonać drogę nawet 10 km, aby znaleźć odrobinę wody pitnej. Niektórzy nauczyciele, skierowani do pracy w naszej szkole, ciągle odmawiali przybycia i podjęcia pracy. Głównym powodem tego był brak wody. To z kolei odbijało się bardzo niekorzystnie na dzieciach chodzących do szkoły.

Cierpieliśmy też z powodu wielu różnych chorób wywoływanych przez złe warunki sanitarne, których przyczyną był brak wystarczającej ilości wody, szczególnie pitnej. Nasze zwierzęta domowe często zdychały, ponieważ nie byliśmy w stanie regularnie doprowadzać ich do bardzo odległych miejsc, gdzie można było znaleźć dla nich wodę i je napoić. Nie byliśmy także w stanie przynosić dla nich z daleka wody, co robiliśmy dla nas samych i naszych rodzin. Teraz jednak to już przeszłość. Bardzo serdecznie Wam dziękujemy za tę wspaniałą pomoc, jaką nam wyświadczyliście w rozwiązaniu naszego problemu. Bóg zapłać.

Dzięki zainstalowanym pompom możemy teraz również podlewać nasze ogródki, a pochodzącymi z nich jarzynami karmić nasze dzieci. Nasze życie jest łatwiejsze, a choroby, które nas trapiły, będą teraz rzadziej występować. Bardzo nam pomogliście, a także mieszkańcom innych wiosek, w których – jak słyszeliśmy – również zostały wywiercone studnie i zainstalowane pompy. Jest jednak jeszcze wiele innych wiosek, w których ludzie pilnie potrzebują wody. Nadal muszą daleko wędrować, by ją znaleźć. Niektórzy żyją bez wody pitnej.

Wszyscy ludzie w wioskach są bardzo szczęśliwi, ponieważ Wasza pomoc będzie nam długo służyła.

Wdzięczni mieszkańcy wioski Chaleeba, która otrzymała od Was w darze czystą pitną wodę.

Tłum. Redakcja

Jeśli ktoś chciałby wesprzeć finansowo projekt „Woda dla Afryki”, ofiarę na ten cel może kierować na konto Referatu Misyjnego PME z dopiskiem: „Woda dla Afryki”. Numer konta. (red.)