Jesteś tutaj

Kilka słów wyjaśnienia

Józef Oleksy SJ
03.07.2016

Drodzy Dobroczyńcy afrykańskich dzieci - „Adopcji serca”. Pozdrawiam Was wszystkich bardzo serdecznie.

Niektórzy z Państwa chcieliby mieć kontakt z „adoptowanymi” dziećmi, stąd konieczne jest pewne wyjaśnienie. W Zambii i Malawi nie ma listonoszy. Przypuszczam, że podobnie jest w wielu innych afrykańskich krajach. Mieszkaniec Malawi lub Zambii, jeśli chce otrzymywać korespondencję, musi w urzędzie pocztowym wykupić skrzynkę pocztową, za którą co roku trzeba wnosić stosunkowo wysoką opłatę. Tutejszy adres to: imię, nazwisko i numer skrzynki. Korespondencję, która przychodzi do danej osoby, urzędnik pocztowy wkłada do opłaconej skrzynki. By ją odebrać, trzeba iść na pocztę z kluczykiem od skrzynki i zabrać z niej otrzymane listy. Osoby mieszkające na wsi, zwłaszcza biedne, nie mają skrzynek pocztowych, dlatego nasza parafialna skrzynka prawie zawsze jest przepełniona. Listy, które nie są wysłane do nas, kładziemy na stoliczku przed kościołem i adresaci mogą je sobie stamtąd zabrać. Czasami ktoś z rady parafialnej rozprowadza listy, jeśli wie, do kogo zostały wysłane.

Korespondencja z „adoptowanymi” dziećmi bardzo często jest niemożliwa, bo ich rodziny nie mają skrzynek pocztowych. Jeśli ktoś z Państwa bardzo chciałby korespondować z dzieckiem, którym się opiekuje, byłoby to możliwe tylko przez naszą skrzynkę parafialną. Wcześniej trzeba by skontaktować się ze mną, by ustalić, na ile w przypadku konkretnej osoby byłoby to możliwe. W tym celu podaję mój adres mailowy: josephpagorek@bdsmw.com.  

Inna sprawa, o której warto pamiętać, to fakt, że dzieci ze szkoły podstawowej bardzo słabo znają angielski i trudno się z nimi porozumiewać w tym języku. Musimy być wtedy tłumaczami, którzy przełożą list napisany po polsku czy angielsku na język chichewa. Przy pewnym wysiłku jest też możliwość wykorzystania parafialnego „skype’a”, ale musielibyśmy to dobrze zorganizować.

Jeśli mają Państwo pytania w tej sprawie, bardzo proszę o maila. Postaram się na niego od razu odpowiedzieć. Szczęść Boże!