Radio Chikuni jest pierwszą stacją radiową, której zaczęłam słuchać w Południowej Prowincji Zambii [jedna z dziesięciu prowincji, w przeważającej części rolnicza – przyp. red.]. Przyczyniła się ona bardzo do rozwoju tej części Zambii, zgodnie z głoszonym przez nią hasłem: „Informujemy, edukujemy i bawimy”. Te trzy elementy są bardzo istotne, ponieważ to pomaga społeczeństwu w rozwoju. Informacja – podawanie ważnych i potrzebnych danych; edukacja – przekazywanie konkretnej wiedzy oraz kształtowanie u ludzi określonych cech i umiejętności wpisuje się również w zakres czynników stymulujących rozwój i postęp; rozrywka – emitowana muzyka czy słuchowiska nie tylko radują duszę, ale także przekazują wartości w przystępnej formie, propagują i zachowują mądrość zawartą w piosenkach czy tańcu oraz pozwalają artystom wypowiedzieć się do szerszej publiczności. Radio Chikuni ma na tym polu spore zasługi.
Informowanie i edukowanie
Dla zobrazowania informacyjnej roli Radia Chikuni możemy posłużyć się następującym przykładem: Kiedy potrzeba szybkiego zawiadomienia rodziny rozsianej na dużym obszarze, bez dróg i zasięgu telefonii komórkowej, o niespodziewanej śmierci, chorobie czy narodzinach dziecka, przez radio odbywa się to szybko i sprawnie. Listowne powiadomienie jest długotrwałe i uciążliwe. Najpierw trzeba list zredagować, potem opłacić, a następnie wysłać. Dojdzie lub nie. Najpewniej nie dojdzie na czas, ponieważ list potrzebuje sporo czasu na dotarcie do adresata. A zatem w tym przypadku stacja radiowa może przekazać bardzo ważną dla zainteresowanych informację na czas. Taki szybki przekaz sprzyja też zjednoczeniu ludzi.
Podobnie jest z edukacją przez radio. Radio bardzo nam pomogło, ponieważ zaprasza do studia różnych ludzi z różnych środowisk edukujących nas w wielu tematach, z zakresu których możemy mieć niewielką wiedzę. Emitowane są lekcje radiowe Taonga, które są dobrym przykładem tego, jak stacja radiowa pomogła wielu dzieciom rozpocząć edukację podstawową. Radio Chikuni jest dobrym narzędziem edukacji poprzez dobrze przygotowane programy. Nawet małżeństwa uczą się, jak powinny budować relacje między sobą i w rodzinie.
I rzeczywiście, rozgłośnia ta była pomocna w życiu wielu ludzi dzięki rozpowszechnianym przez nią audycjom informacyjnym, edukacyjnym i proponowanej rozrywce.
Zaczęłam słuchać Radia Chikuni w tym samym dniu, w którym została zainaugurowana jego działalność. Zachęcił mnie do tego sąsiad, który poprosił mnie, abym mu dostroiła radio. Zrobiłam to, o co mnie poprosił, a później sama zaczęłam interesować się tym, co było nadawane przez radio.