Jesteś tutaj

Nr 2022/2 (26)

Dwudziesty szósty numer biuletynu to już niestety trzeci z kolei, który rozpoczynamy od wspomnień o Zmarłym Misjonarzu. W tym numerze piszemy o br. Henryku Prillu SJ (1955–2021), który przez ponad dwadzieścia lat pracował w Zambii.

W czwartej części cyklu „Dług wdzięczności” w opracowaniu Kazimierza Kucharskiego SJ prezentujemy dwie kolejne sylwetki jezuickich męczenników z czasów drugiej wojny światowej: ojca Czesława Sejbuka SJ (1906–1943) i kleryka Stanisława Sewiłłę (1917–1943).

Ponadto w numerze artkuły poświęcone działalności misyjnej jezuitów prowincji południowej, w tym między innymi: relacja z Marany ojca Józefa Pawłowskiego SJ, kapelana szpitala, który założył w Maranie bł. Jan Beyzym, oraz wieści z Collège Mampitasoa nadesłane przez panią Teresę Rabenarimanitrę, która przed laty pracowała w jednej z jezuickich szkół na Madagaskarze, a na emeryturze postanowiła wszystkie swoje środki i siły poświęcić na stworzenie i prowadzenie szkoły w rodzinnej wiosce. Publikujemy także wywiad pt. „Zambijskie drogi ojca Michały Szuby SJ” przybliżający czterdzieści pięć lat pracy tego misjonarza w Afryce i artykuł Witalija Galickiego „Służba, wsparcie, ochrona” na temat Jezuickiego Ośrodka Pomocy Uchodźcom (JRS). Działalność tego ośrodka na Ukrainie stała się szczególnie ważna po inwazji Rosji, kiedy to – jak podkreśla autor tekstu – „Ukraińcy zrozumieli znaczenie słowa «uchodźca» z własnego doświadczenia”.

W numerze zamieszczamy również relacje z Madagaskaru i Malawi przedstawiające stan klęski żywiołowej w tych państwach po przejściu cyklonów i powodzi przez nie spowodowanych. Piszą o tym między innymi: przywoływana już wcześniej pani Teresa Rabenarimanitra, siostra Lorence Odile Rasoavahiny OSA, ojciec Gerard Karas SJ i Martha Phiri. Opis dramatycznej sytuacji na tych terenach jest też wołaniem o pomoc dla najbardziej potrzebujących.

Ponadto w numerze, w dziale „Śladami bł. Jana Beyzyma” wspomnienie o tym Misjonarzu Madagaskaru autorstwa Józefa Pawłowskiego SJ; w „Projektach misyjnych” sprawozdanie Gerarda Karasa SJ z pomocy udzielonej powodzianom w Malawi; oraz listy z krajów misyjnych.

Numer zamyka artykuł wolontariuszy z Chicago o dorocznej akcji zbierania środków w ramach „Adopcji Serca” na pomoc w edukacji dzieciom z najuboższych rodzin oraz podsumowanie działalności Referatu Misyjnego za rok 2021, do którego dołączone są serdeczne podziękowania dla wszystkich, którzy swoją ofiarą i modlitwą wspierają zaangażowanie jezuickich misjonarzy.