Kilka tygodni temu obchodziliśmy niedzielę misyjną Ad Gentes (drugą niedzielę Wielkiego Postu) – dzień i tydzień modlitw w intencji Misji i Misjonarzy, ale także szczególny czas czynu na rzecz wspierania Misji i naszych Współbraci pracujących w krajach misyjnych. Pomyślmy zatem o Misjonarzach posługujących w Zambii, Malawi, na Madagaskarze, gdzie ostanie cztery cyklony poczyniły straszne spustoszenia.
Ana i Batsirai
Cyklon Ana i cyklon Batsirai uformowały się na Oceanie Indyjskim w pobliżu wyspy Mauritius i uderzyły kolejno, jeden po drugim. Cyklon Ana uderzył w Madagaskar 22 stycznia 2022 r., od strony Oceanu Indyjskiego, następnie poprzez Kanał Mozambicki w Mozambik, południową część Malawi, Zimbabwe oraz Zambię. Spowodował ogromne zniszczenia.
Na Madagaskarze życie straciło co najmniej 38 osób oraz kilka osób w Mozambiku i w Malawi. W Malawi tysiące ludzi zostały bez dachu nad głową. Wichura zniszczył tam dziesiątki tysięcy hektarów upraw kukurydzy, soi, orzeszków ziemnych, ryżu i bawełny. Około 900 tysięcy osób zostało dotkniętych powodziami spowodowanymi przez ulewne deszcze następujące po przejściu cyklonu. Tak ogromne zniszczenie upraw może spowodować zbyt niskie tegoroczne zbiory, a co za tym idzie – niebezpieczeństwo głodu, szczególnie że wskutek wcześniejszego opóźnienia w nadejściu pory deszczowej prace rolnicze w dużej części tego regionu również uległy opóźnieniu. Ponadto silny podmuch wiatru uszkodził główne drogi, pozrywał mosty i zniszczył instalacje elektryczne. W Malawi – jak informują malawijskie media – została uszkodzona elektrownia wodna Kapichira, pozostawiając kraj z dużym niedoborem elektryczności. Potrzeba będzie wiele milionów dolarów na odbudowę i naprawę uszkodzeń.
Ulewne deszcze przyniesione przez cyklon Ana spowodowały powodzie i osunięcia ziemi również na Madagaskarze, w stolicy Antananarivo. Oprócz tragicznej śmierci wielu osób prawie 65 000 mieszkańców Czerwonej Wyspy zostało bez dachu nad głową. Z kolei ulewne deszcze wywołane przez cyklon Ana uderzyły w północny i środkowy Mozambik. Spowodowały śmierci dwóch osób, 49 zostało rannych. Szacuje się, że ten tropikalny niż mógł dotknąć nawet około 300 tysięcy osób, które będą pilnie potrzebowały pomocy.
Cyklon Batsirai przyniósł na Madagaskarze śmierć ok. 120 osób – jak informowały o tym tamtejsze media, a dziesiątki tysięcy osób pozbawił dachu nad głową oraz zdewastował ogromne powierzchnie upraw. Była to już druga niszczycielska wichura na Madagaskarze w ciągu dwóch tygodni. Naród malgaski, liczący już prawie 30 milionów mieszkańców, od kilku lat zmaga się z problemem niedożywienia, głównie na południu kraju, w wyniku dotkliwej i przedłużającej się suszy.
Emnati
Emnati, kolejny cyklon, który uderzył w Czerwoną Wyspę w lutym 2022 roku, to już czwarty w ciągu jednego miesiąca. Spowodował śmierć kilku osób na Madagaskarze i dotknął dziesiątki tysięcy mieszkańców wyspy. Zostawił po sobie prawie kilkadziesiąt tysięcy poszkodowanych, zniszczone drogi i mosty. Emnati uderzył w wyspę w porywach do 140 km/h. Madagaskar, jeden z najbiedniejszych krajów świata, każdego roku jest regularnie nawiedzany przez dewastacyjne cyklony. Powstają one na Oceanie Indyjskim między listopadem a kwietniem.
Mając w pamięci wszystko to, co dzieje się w Afryce i na Madagaskarze, dewastacyjne cyklony, które uderzają w Czerwoną Wyspę, powodując śmierć wielu osób i zniszczenie często ich życiowego dorobku, pozostawiając ich w nędzy i niedoli, nie możemy być obojętni na cierpienia naszych bliźnich. Musimy spieszyć z braterską pomocą wszystkim mieszkańcom tych wrażliwych regionów naszego globu, wszystkim wystawionym na tę niedolę, tylko dlatego, że się tam urodzili i tam przyszło im mieszkać.
Niedziela misyjna „Ad gentes”
W niedzielę misyjną „Ad Gentes” w sposób szczególny myśleliśmy, modliliśmy się i pospieszyliśmy z pomocą naszym Misjonarzom. Proszę, pomóżmy im i teraz oraz wszystkim poszkodowanym przez tegoroczne cyklony. Bez naszej pomocy, bez naszego życzliwego wsparcia trudno im będzie „stanąć na nogi”. Jeśli ktoś chciałby ich wspomóc nie tylko modlitwą, ale też skromną ofiarą materialną, może to uczynić, wpłacając ofiarę na konto naszego Referatu Misyjnego z dopiskiem: „pomoc dla poszkodowanych przez cyklon Ana” albo „dla poszkodowanych w Malawi”, albo „dla poszkodowanych na Madagaskarze”...
Serdeczne „Bóg zapłać” wszystkim, którzy zechcą pozytywnie odpowiedzieć na nasz apel. Niech dobry Bóg zechce wynagrodzić każdy dobry czyn, gest i wszystkim nam błogosławi.