Dwudziesty czwarty numer „Misyjnego Szlaku” otwiera artykuł Kazimierza Kucharskiego SJ na temat patrona misji – św. Franciszka Ksawerego, który przez dziesięć lat swojego misyjnego zaangażowania na Dalekim Wschodzie, głównie w Indiach i Japonii, ochrzcił, jak się szacuje, ponad trzydzieści tysięcy ludzi.
3 maja 2021 roku w wieku 62 lat zmarł na Madagaskarze Ojciec Tadeusz Kasperczyk SJ. W kolejnych artykułach numeru wspominają go Józef Pawłowski SJ i Zbigniew Gubała SJ, mówiąc o Ojcu Tadeuszu nie tylko jako o misjonarzu na malgaskich ścieżkach, ale także jako o przyjacielu i współbracie.
W numerze ponadto druga część prezentacji sylwetek jezuickich męczenników z czasów drugiej wojny światowej. W cyklu „Dług wdzięczności” Kazimierz Kucharski SJ pisze o Marianie Morawskim SJ, Józefie Cyrku SJ, Stanisławie Felczaku SJ i Franciszku Kałuży SJ.
Po historycznej części numeru w kolejnych artykułach przedstawiamy – jak zawsze w naszym biuletynie – bieżącą działalność misyjną jezuitów Prowincji Polski Południowej. Gerard Karas SJ przedstawia nam sytuację w Malawi, opisując trudną historię młodej studentki z okolic Lilongwe, stolicy kraju. Z kolei Andrzej Leśniara SJ w „Pocztówce z Zambii” pisze między innymi o zaangażowaniu Radia Chikuni w akcje na rzecz edukacji w czasie pandemii COVID-19. Publikujemy także pierwszą część wspomnień Jakuba Rostworowskiego SJ z trzydziestu już lat jego posługi misyjnej w Zambii.
W numerze ponadto artykuł „Szkoła dla wszystkich” o zmianach w programie „Adopcji Serca”, prace nagrodzone pierwszą nagrodą w konkursie dla dzieci, młodzieży i grup rodzinnych pod hasłem „Beyzym – kto to taki?”, listy z krajów misyjnych z prośbami i podziękowaniami za pomoc oraz wspomnienie poświęcone Czesławowi Białkowi SJ w setną rocznicę urodzin pt. „Jednym słowem niespokojny żywot”.
Numer zamyka sprawozdanie z działalności Referatu Misyjnego za 2020 rok oraz gorące podziękowania dla naszych Darczyńców, którzy cały czas nas wspierają, nawet w tak trudnym pandemicznym czasie.