Jesteś tutaj

Drodzy Przyjaciele Misji!

Jakub M. Rostworowski SJ
26.05.2018

Pax Christi!

Pragnę w tych paru słowach na nowo być z Wami, odświeżyć nasze spotkania i chwile, kiedy podczas mojego urlopu dane mi było spotkać się z Wami. Szczególnie we Wrocławiu i Bytomiu, gdzie zbierałem ofiary na nasze misje.

W tych ostatnich czterech miesiącach wiele się wydarzyło. Życie na misjach jest dynamiczne i pełne Bożych darów. W tym okresie jako dziekan miałem wiele spotkań z wiernymi naszego dekanatu. Naszym opiekunem i patronem jest św. Bartłomiej. Poza tym jest jeszcze sześć innych dekanatów w archidiecezji Lusaka. Koordynuję życie parafialne w siedmiu parafiach: Katondwe, Mpanshia, Chongwe, Chijuniu, Chainda, Kasisi i Kanakantapa. Odległości między nimi są duże. Niektóre parafie oddalone są od Lusaki nawet 200-300 km.

Dużo energii i czasu zajmuje mi rozwój naszego głównego centrum w Kasisi, gdzie jestem proboszczem. Pracujemy, by stworzyć lepsze zaplecze sanitarne i warunki do spania potrzebne przy organizowaniu różnych parafialnych spotkań. Ponieważ mamy trochę ziemi, obecnie w porze deszczowej siejemy kukurydzę, soję, fasolę, orzeszki ziemne i warzywa. Parafianie mają doglądać sadzonek, a dochód ze zbiorów pomoże nam przy okazji różnych naszych projektów.

Nie zapominam też o 23 stacjach misyjnych, w których wybudowałem już dziesięć grot maryjnych, a parę kościołów ma nowe dachy. Po powrocie z mojego urlopu w Ojczyźnie obchodziliśmy odpust parafialny we wspomnienie św. Piotra Klawera. Podczas Mszy św. odpustowej 20 małżeństw odnowiło przyrzeczenia małżeńskie. Hasłem pastoralnym tego roku u nas jest Rodzina. Mieliśmy też bierzmowanie: 250 kandydatów otrzymało łaski Ducha Świętego.

Święta Bożego Narodzenia zapowiadają się pracowicie, będzie dużo chrztów i błogosławienia małżeństw. U nas, choć jest choinka i kolędy, nie ma zwyczaju przygotowywania naszych świątecznych potraw. Poza tym w okresie Bożego Narodzenia jest tu bardzo zielono i kwitnie dużo kwiatów, ponieważ to pora deszczowa.

Z końcem 2017 roku zamykamy Rok Rodziny. Zaczniemy nowy program pastoralny: ochrona środowiska i obrona planety Ziemi.

Serdecznie pozdrawiam i dziękuję za ofiary, które pozwalają organizować mi życie parafialne. Życzę zdrowych, wesołych Świąt i wielu błogosławieństw w Nowym 2018 Roku. Szczęść Boże!