Jesteś tutaj

Podziękowanie z Tulearu

Jeannot Randrianarison SJ
04.09.2022

Madagaskar, Tulear, 15 stycznia 2022 r.

Ojcze Tomaszewski, witaj!

Na wstępie, z okazji niedawno rozpoczętego Nowego Roku 2022 życzę Tobie, Ojcze, oraz wszystkim wspaniałym Twoim Rodakom, którzy swoją ofiarnością nas wspomagają, dobrego zdrowia, sił fizycznych, jak i hartu ducha w pokonywaniu różnych przeszkód pojawiających się na drodze życia i dobrego działania. Życzę Warn dużo dobra, a przede wszystkim wielu łask Bożych i Bożego błogosławieństwa przez cały ten rok.

Nazywam się Jeannot Randrianarison. Jestem księdzem, jezuitą, i pracuję w diecezji Tulear położonej na południu mojego Ojczystego Kraju Madagaskaru. Moją posługę duszpasterską sprawuję w niewielkiej miejscowości o nazwie Benenitra. Jest to bardzo biedne i odizolowane od reszty świata miejsce.

Ludzie tutaj są głównie rolnikami i żyją w wielkim ubóstwie. Główną przyczyną tego są chyba zmiany klimatyczne, skutkiem których deszcze nie przychodzą w okresie, w którym zawsze dotąd się pojawiały. Dlatego rolnicy nie mogą na czas rozpocząć uprawy ryżu. Gdy ryż nie zostanie posadzony, nie będzie zbiorów, a gdy zostanie posadzony zbyt późno z tego powodu, że za późno przyszła pora deszczowa, zbiory będą liche albo w ogóle ich nie będzie. Ryż jest podstawą wyżywienia na Madagaskarze. Konsekwencją braku plonów czy plonów zbyt lichych są problemy z wyżywieniem albo w ogóle głód. Wiele dzieci i nie tylko dzieci, także wielu dorosłych głoduje. Są też wypadki choroby czy nawet śmierci z powodu niedożywienia.

Wasza darowizna przekazana nam przez mojego współbrata, ojca Józefa Pawłowskiego SJ, dotarła do nas na czas, aby uratować wiele osób. Serdeczne Bóg zapłać! Obecnie zajmujemy się dystrybucją zakupionej za otrzymane od Was pieniądze żywności, w tym przede wszystkim ryżu.

W moim własnym imieniu, a także w imieniu tych wszystkich, którzy dzięki tej pomocy będą mogli przetrwać trudne czasy, składam Warn serdeczne podziękowania. Dziękujemy za tę pokaźną, dla nas dużą sumę pieniędzy, przekazaną nam przez ojca Józefa. Tysiąckrotne dzięki. Niech dobry Bóg błogosławi Ojcu i wszystkim Dobroczyńcom, którzy podzielili się z nami swoimi ciężko zapracowanymi pieniędzmi.

Z radością informuję Ojca, że jako podziękowanie ofiaruję w intencji wszystkich Darczyńców oraz za Waszą Ojczyznę Polskę 30 Mszy św. od 15 stycznia do 15 lutego. Przyjmijcie, proszę, nasze najserdeczniejsze pozdrowienia i pokornie Was prosimy, jeśli to możliwe, o kontynuację pomocy Ojcu Józefowi, aby On z kolei mógł pomagać nam. Zdjęcia prześlę na koniec naszej akcji rozdawania ubogim materialnej pomocy.

Zjednoczeni z Wami na modlitwie,

O. Jeannot SJ