Jesteś tutaj

Młodzi dziękują za szansę...

Vonjy, Lalaina, Rollande
23.03.2020

My, wspomniana trójka młodych ludzi: Vonjy, Lalaina i Rollande, mieszkamy w pobliżu Centrum Formacji Zawodowej Maharavoandriana. Wszyscy pochodzimy z ubogich rodzin i dlatego z powodu braku potrzebnych środków nie mogliśmy kontynuować nauki w szkole. Lalaina i Rollande zdołali ukończyć tylko podstawówkę i zdobyć dyplom CEPE (świadectwo ukończenia szkoły podstawowej). Vonjy natomiast ukończył gimnazjum i zdobył dyplom BEPC, ale zatrzymał się w drugiej klasie liceum. Cała nasza trójka była robotnikami dziennymi w Centrum Formacji Zawodowej Maharavoandriana i właśnie tam poznaliśmy ojca Tadeusza. Ojciec zapytał nas, czy bylibyśmy zainteresowani wyuczeniem się jakiegoś zawodu. I dokładnie o tym chcemy teraz, każdy po kolei, napisać.

Mam na imię Vonjy. Przez pięć miesięcy uczestniczyłem w kursie z zakresu mechaniki i prowadzenia pojazdów oraz naprawy maszyn rolniczych w Antsirabe. Obecnie robię kurs na prawo jazdy.

Mam na imię Lalaina. Przez miesiąc odbywałem w Antsirabe szkolenie w zakresie naprawy maszyn rolniczych. Obecnie także robię kurs na prawo jazdy.

Mam na imię Rollande. Co do mnie, pracowałam u ojca Tadeusza jako pomoc kuchenna. Wtedy ojciec zaproponował mi sześciomiesięczny kurs prowadzenia gospodarstwa domowego w Tsiroanomandidy: krawiectwo, hodowla drobnego inwentarza oraz ogrodnictwo. Po kursie zostałam ponownie zatrudniona do pracy w kuchni w Maharavoandriana. Obecnie oprócz tego, co się nauczyłam podczas kursu, potrafię gotować i robić sery, a pod nieobecność kucharki mogę śmiało ją zastąpić.

Cała nasza trójka próbuje wykorzystywać w życiu wiedzę zdobytą dzięki pomocy ojca Tadeusza i to właśnie tu, w Maharavoandriana. Bardzo się cieszymy, że została nam dana możliwość odbycia szkolenia zawodowego, ponieważ pomoże nam to w lepszym przygotowaniu się do naszej przyszłości.

Korzystamy również z okazji, aby gorąco podziękować ojcu Tadeuszowi i wszystkim, którzy mu pomagają, zarówno finansowo, jak i merytorycznie czy wsparciem w wyborze i realizacji pomysłów, bez których nasze ambicje życiowe i rozwój pozostałyby tylko w sferze marzeń.