Jesteś tutaj

Prośby z Fianarantsoa

Uczniowie Liceum św. Franciszka z Asyżu
30.07.2019

Warunki materialne na Madagaskarze

Drodzy Darczyńcy, sytuacja materialna rodziny na Madagaskarze przedstawia się na ogół następująco:

- Ubóstwo społeczeństwa jest jednym z największych problemów.
- Okres przed nowymi zbiorami ryżu (przednówek), czyli od października do stycznia, jest czasem ogromnych trudności związanych ze znalezieniem dostatecznej ilości pożywienia.
- W naszym regionie panuje susza z powodu dużych zmian klimatycznych.
- Co do polityki: władze nie interesują się społeczeństwem, które popada w coraz większe ubóstwo, a koszty utrzymania ciągle rosną.

Jessica, kl. 8

W naszym regionie Fianarantsoa

Nie mamy na co dzień wystarczających środków do życia. Rolnicy stanowią tu ogromną większość, to znaczy, że:

- żyjemy tylko z miernej uprawy ryżu (który zbieramy jedynie raz w roku),
- niektórzy spośród mieszkańców naszego regionu zajmują się hodowlą bydła, trzody chlewnej czy drobiu; ale niestety żyjemy wciągłym strachu z powodu rabusiów (dahalo) i bandytów, którzy nie wahają się nawet zabić właścicieli, aby ich ograbić,
- brak przedsiębiorstw, gdzie młodzi ludzie mogliby znaleźć zatrudnienie i zarabiać na życie. Jednak niektórym udaje się znaleźć dorywcze zajęcie pozwalające zarobić parę groszy na życie poprzez przydrożny handel własnymi wyrobami spożywczymi oraz starociami.

Tahiana, kl. 8

Stołówka szkolna

Dzięki temu, że w naszej szkole mamy stołówkę, w której można otrzymać darmowy posiłek, wielu uczniów, którzy mieszkają daleko od szkoły i muszą [w niej] pozostać [w czasie przerwy], może korzystać z tej darmowej stołówki. Szczególnie jest to ważne w miesiącach przednówka, czyli od października do stycznia włącznie.

Ta stołówka szkolna rozwiązuje tylko część naszych problemów, ofiarując każdemu uczniowi tylko porcję ryżu nie każdego dnia przez cały rok, ale tylko w okresie przednówka oraz w czasie egzaminów. Niektórzy nauczyciele, którzy muszą przygotowywać dodatkowy materiał na lekcję, też korzystają z tej stołówki.

Staniella, kl. 8

Wielkie dzięki!

Antampenjina, 14.11.2018

Drodzy Darczyńcy, z wielką przyjemnością piszemy do Was ten liścik, nasi Drodzy Dobroczyńcy, za dobro, które nam ofiarowaliście. Serdeczne dzięki za pomoc, którą do tej pory nam okazaliście. Możemy Wam w zamian ofiarować tylko modlitwę oraz życzenia, aby łaska Boża zawsze Wam towarzyszyła i czuwała nad Wami i Waszymi rodzinami.

Niech Bóg Wam błogosławi i Was strzeże! Bardzo dziękujemy, do widzenia i do usłyszenia wkrótce

Rabemana Njara Lantsoa Madeleine, wychowawczyni kl. 8

List z prośbą

Antampenjina, 14.11.2018

Drodzy Darczyńcy, piszemy do Was ten list z naszą ogromną prośbą, abyście zechcieli nadal nam pomagać w tym nowym roku szkolnym. Wasza pomoc w tym nowym roku 2018/2019 jest nam bardzo potrzebna. W oczekiwaniu na pozytywną odpowiedź proszę przyjąć nasze pokorne wyrazy wdzięczności.

Niech Pan Jezus będzie z Wami! Do widzenia z nadzieją na Waszą przychylną odpowiedź

Andranambinina Tolojanahary, wychowawca kl. 6