W orędziu na ostatni Światowy Dzień Misyjny, który rokrocznie obchodzimy w trzecią niedzielę października, Ojciec Święty Benedykt XVI napisał: „Misją Kościoła jest /.../ wzywanie wszystkich narodów do zbawienia dokonanego przez Boga przez swego Wcielonego Syna. Toteż konieczne jest ponowne zobowiązanie się do głoszenia Ewangelii, która jest zaczynem wolności i postępu, braterstwa, jedności i pokoju (por. Ad gentes, 8). Chcę „ponownie z naciskiem stwierdzić, że nakaz głoszenia Ewangelii wszystkim ludziom jest pierwszorzędnym i naturalnym posłannictwem Kościoła” (Evangelii nuntiandi, 14), zadaniem i posłannictwem, które rozległe i głębokie przemiany obecnego społeczeństwa czynią jeszcze bardziej palącymi. /.../
Cały Kościół musi się angażować w misję ad gentes, dopóki zbawcze panowanie Chrystusa nie zostanie w pełni urzeczywistnione: „Teraz wszakże nie widzimy jeszcze, aby wszystko było Mu poddane” (Hbr 2, 8).
Nasze działanie misyjne jest konieczne. Wszyscy, bez wyjątku, zostaliśmy do niego zaproszeni. Ojciec Święty wskazuje nam, w jaki sposób możemy włączyć się w to ogromne dzieło Nowej Ewangelizacji: „Proszę więc wszystkich katolików o modlitwę do Ducha Świętego, aby umacniał w Kościele zamiłowanie do misji szerzenia Królestwa Bożego oraz wspierania misjonarzy, misjonarek i wspólnot chrześcijańskich zaangażowanych na pierwszej linii w tej misji, niekiedy w środowiskach wrogich i w prześladowaniach.
Jednocześnie zapraszam wszystkich do dawania widzialnego znaku wspólnoty między Kościołami przez pomoc ekonomiczną, zwłaszcza w okresie kryzysu, jaki przeżywa ludzkość, aby młode Kościoły lokalne były w stanie oświecać ludy Ewangelią miłości.
Niech prowadzi nas w naszym działaniu misyjnym Maryja Panna, Gwiazda Nowej Ewangelizacji, która dała światu Chrystusa, danego jako światło narodów, aby zaniósł zbawienie „aż po krańce ziemi” (Dz 13, 37).”
Na pierwszym miejscu zatem jest modlitwa, którą może ofiarować każdy i zawsze, kiedy tylko zechce, niezależnie od swojego stanu czy zawodu. Na tę modlitwę czekają misjonarze. Nie jest bowiem łatwo głosić Ewangelię, Dobrą Nowinę opartą na miłości do Boga i szacunku dla każdego człowieka, w warunkach piętrzących się problemów i trudności społecznych, a czasem nawet prześladowań, gdy ludzie żyją w skrajnym ubóstwie i nędzy. Naszej modlitwy potrzebują także młode wspólnoty chrześcijańskie, aby mimo spartańskich warunków bytowania, nie zniechęcały się, ale wzrastały w wierze i dawały innym świadectwo ewangelicznej miłości.
Drugim znakiem solidarności i wspólnoty między Kościołami, jest pomoc materialna, na miarę naszych możliwości. Bez tej materialnej pomocy misyjna działalność w krajach głodu, wojen i prymitywnych, niekiedy okrutnych tradycji jest bardzo trudna, wręcz niemożliwa. Wszyscy, którzy swoimi ofiarami wspierają misje, o co prosi Papież, przyczyniają się do rozwoju tej działalności, a przez swoją ofiarność świadczą miłosierdzie potrzebującym i mówią im, jak wielce Miłosierny jest Bóg, w którego wszyscy wierzymy i którego kochamy.
Drodzy Państwo! Jesteście naszymi cennymi Współpracownikami w dziele ewangelizacji, w którym Prowincja Polski Południowej Towarzystwa Jezusowego na różnych kontynentach uczestniczy. Celem stworzenia głębszej jedności i lepszej współpracy nasz Referat Misyjny przygotował niniejszy Informator zatytułowany „Misyjnym Szlakiem”. Na jego łamach będziemy prezentować Państwu naszych Współbraci posługujących w dalekich krajach, ich pracę, trudności, jakie napotykają, oraz warunki, w jakich żyją tam ludzie. Ponadto pragniemy, aby Jezuicki Informator Misyjny pełnił rolę „pośrednika” między misjonarzami a tymi, którzy będą wspierali ich posługę, tak duchowo jak i materialnie. Na jego łamach zamierzamy przedstawiać m.in. konkretne potrzeby i planowane projekty oraz informować naszych Darczyńców o poziomie ich realizacji.
Z ufnością powierzamy Wszechmocnemu Bogu wszystkich naszych Drogich Współpracowników i Przyjaciół Misji oraz wszelkie plany i zamiary związane z naszym lepszym zaangażowaniem się w działalność misyjną Kościoła. Prosimy jednocześnie naszego Zbawiciela, aby nam, w tych poczynaniach, łaskawie błogosławił.