Jesteś tutaj

O szkole Mampitasoa

Teresa Rabenarimanitra
03.07.2023

Na Madagaskarze system lekcyjny wygląda następująco: uczniowie rozpoczynają zajęcia w klasach o godz. 8.00 rano. Przerwę obiadową mają od 12.00 do 14.00, po tej przerwie wznawiają zajęcia, które kończą się o 18.00. Tak jest w poniedziałki, wtorki, czwartki i piątki. Natomiast w środy zajęcia w klasach są tylko do południa. W każdy poniedziałek, przed rozpoczęciem zajęć, cała szkoła – wszyscy uczniowie oraz nauczyciele (personel szkoły Mampitasoa) – mają krótki apel, na którym przekazywane są różne informacje i życzenia dobrego nowego tygodnia. Apel rozpoczyna się od odśpiewania hymnu szkolnego, a następnie państwowego.

Hymn szkoły mówi o nadziei i wierze, że nam się uda, oraz o tym, że wszyscy ufamy przede wszystkim Panu Bogu. Tytuł hymnu brzmi Mampitasoa, co dosłownie oznacza: „dzielenie się”, „propagowanie życzliwych relacji”. Oto tekst w języku malgaskim (nasz język ojczysty) przetłumaczony na język polski:

Ny finoanay ilay Mpahary anay
Dia tsy sarahinay amin’ny fianaranay
Ny fahendrena koa dia ho tazominay
Mba hanatsara ny farimpiainanay.

Wierzymy w naszego Stworcę,
więc nie oddzielamy tego od naszej nauki.
Otrzymamy też mądrość,
aby poprawić standard naszego życia.

Na maro aza ireo sakana
Mety handavo ny lalana
Jesoa Kristy no itokianay
Fa izy ihany no tena fiainanay.

Chociaż jest wiele przeszkód,
droga nie może zostać porzucona.
Ufamy Jezusowi Chrystusowi,
bo On jest naszym prawdziwym życiem.

Finoana, Fahaizana sy Fahendrena koa
No tovozinay ato amin’ny Mampitasoa
Hokatsahinay hatrany ny fahombiazana
Tsy manitsy tafita re no tanjona.

Wiara, inteligencja i mądrość
to głowne narzędzia, ktore zapewnia nam Mampitasoa.
Zawsze będziemy dążyć do tego, co jest w naszej mocy,
a naszym celem jest osiągnięcie sukcesu.

UCZNIOWIE SZKOŁY

Nasza szkoła jest odpowiednikiem gimnazjum, dlatego mamy uczniów w wieku od 10 do 16 lat. Większość z nich mieszka w okolicy, w której znajduje się szkoła, niektórzy, aby dotrzeć na zajęcia, muszą przejść około kilometra.

Życie ucznia polega na wstawaniu około 4.00 lub 5.00 rano, aby najpierw pomóc rodzicom w codziennych czynnościach, na przykład w przygotowaniu karmy i nakarmieniu bydła, w sprzątaniu domu czy przyrządzeniu śniadania. Później dzieci mogą przygotować się do szkoły. Wieczorem robią to samo: pomagają przy sprzątaniu i zaganianiu bydła do zagrody, by ich rodzice mogli trochę odpocząć.

Również w weekendy dzieci pomagają rodzicom. Dziewczynki wraz z matką niosą nad rzekę do prania brudną bieliznę. Czasem robią to ze starszą siostrą. Później pilnują prania do wieczora, aż wyschnie, bawiąc się w pobliżu. Chłopcy natomiast wykonują jakieś inne obowiązki, a często grają w piłkę nożną z przyjaciółmi. Boisko szkolne jest zawsze otwarte dla wszystkich dzieci przez cały weekend.

W czasie wakacji uczniowie zostają z rodzicami w domu. Pracują z nimi na polu ryżowym, gdy przerwa w nauce przypada na czas zbiorów ryżu. Do rzadkości należą rodziny, których dzieci mają możliwość wyjazdu gdzieś na wakacje. Dzieci są jednak bardzo sprytne i zawsze znajdują czas na zabawę. Razem pracują i razem się bawią.

O PERSONELU COLLEGE’U

Nazywam się Teresa Rabenarimanitra i pełnię funkcję dyrektora szkoły. Przez 25 lat pracowałam na polu wychowawczym w prowadzonym przez jezuitów Centrum Formacji Zawodowej w Bevalala na Madagaskarze. Teraz jestem na emeryturze. Fialofa Ifanja to moja rodzinna wioska. Tu spędziłam wczesne dzieciństwo. Lata szkolne w większości spędziłam poza domem. Moi rodzice byli rolnikami, ale trochę lepiej sytuowanymi pod względem materialnym niż inni mieszkańcy. Mogli więc posłać mnie do większego miasta do szkoły i opłacić moją naukę. Tam ukończyłam gimnazjum, szkołę średnia, zdałam maturę. Później ukończyłam studia. Kiedy po latach pracy w oświacie przeszłam na emeryturę, wybudowałam tę szkołę (którą nazwałam Mampitasoa), ponieważ chciałam coś zmienić w życiu mojej rodzinnej wioski. Zrozumiałam, że wiedza jest ważnym narzędziem w życiu człowieka, dlatego pomyślałam, że mogę dać szkołę dzieciom rolników.

W wybudowanej i założonej przeze mnie szkole obecnie pracują: sekretarka, nauczyciel matematyki, nauczyciel fizyki i chemii, nauczyciel języka malgaskiego, nauczyciel języka francuskiego i angielskiego, nauczyciel historii i geografii, nauczyciel biologii i nauczyciel wychowania fizycznego.

POSTĘP

College Mampitasoa został zbudowany i funkcjonuje od 2014 roku. Na początku uczyło się w nim ośmioro uczniów. Wszyscy byli w tej samej, 6 klasie (pierwszej gimnazjum). Szkoła podstawowa trwa u nas pięć lat. Każdego roku przybywali nowi uczniowie z klasy 6.

Liczba uczniow w College’u w poszczegolnych latach: 2014 – 10; 2015 – 30; 2016 – 65; 2017 – 88; 2018 – 116; 2019 – 120; 2020 – 120; 2021 – 117; 2022 – 107.

Po klasie 9 (tj. troisième) wszyscy uczniowie zdają państwowy egzamin, który upoważnia ich do rozpoczęcia nauki w szkole średniej. Oto wyniki egzaminu z poszczególnych lat działalności naszej szkoły.

Procent zdanych egzaminów (lata – liczba uczniów – Zdany egzamin w procentach):
2017 – 12 – 50 proc.
2018 – 22 – 65 proc.
2019 – 18 – 78 proc. 
2020 – 22 – 87 proc.
2021 – 18 – 89 proc.
2022 – 22 – 77 proc.