W przedostatnią niedzielę października (23.10) we wszystkich diecezjach i parafiach na całym świecie obchodzić będziemy kolejny Światowy Dzień Misyjny, zwany Niedzielą Misyjną. W Polsce Niedziela Misyjna rozpoczyna także Tydzień Misyjny.
Papież Pius XI, który żywo interesował się sprawami misji, ustanowił Światowy Dzień Misyjny 14 kwietnia 1926 roku. Od tego roku wydawane są papieskie orędzia misyjne skierowane do całego Kościoła. Początkowo nie ukazywały się one regularnie. Dopiero od 1963 roku, czyli od początku pontyfikatu Pawła VI, orędzia misyjne ogłaszane są corocznie. Dotyczą one działalności misyjnej Kościoła. Wszystkie ludy i narody mają prawo usłyszeć Ewangelię Chrystusa, a Kościół ma obowiązek jej głoszenia zgodnie z poleceniem samego Pana: „Idźcie więc i nauczajcie wszystkie narody” (por. Mt 28,19). Dlatego najważniejszym celem obchodów tego dnia jest: rozbudzanie zapału do modlitwy o to, aby królestwo Boże rozwijało się i wzrastało na całym świecie, ukazywanie wiernym misyjnych potrzeb oraz wzbudzanie gorliwości misyjnej nie tylko wśród kapłanów, ale także wśród wiernych. Nie można zapomnieć o jeszcze jednym również ważnym celu, jakim jest troska o materialne zaplecze działalności misyjnej – kwestowanie na rzecz wspomagania misji.
Hasłem tegorocznego dnia misyjnego jest wezwanie Chrystusa: „Będziecie moimi świadkami” (Dz 1,8).
Ojciec Święty Franciszek w Orędziu na tegoroczny Światowy Dzień Misyjny podkreśla, że „Kościół jest ze swej natury misyjny”, i przywołuje na wstępie ważne rocznice w życiu i misji Kościoła, jak 400-lecie ustanowienia Kongregacji Propaganda Fide (dziś ds. Ewangelizacji Narodów), 200. rocznica powstania Dzieła Rozkrzewiania Wiary, które wraz z Dziełem Misyjnym Dzieci i Dziełem św. Piotra Apostoła, sto lat temu zostało uznane za dzieło „papieskie”. Ojciec Święty proponuje też refleksję nad trzema wyrażeniami: „Będziecie moimi świadkami”, „aż po krańce ziemi” i „otrzymacie moc Ducha Świętego”.
Będziecie moimi świadkami
Do tego zadania powołani zostali wszyscy uczniowie Pana Jezusa dzięki Duchowi Świętemu, którego otrzymają: zostaną ustanowieni przez łaskę. Tak jak Chrystus jest „pierwszym posłanym”, to znaczy misjonarzem Ojca (por. J 20,21) i Jego „wiernym świadkiem” (por. Ap 1,5), tak też każdy chrześcijanin jest powołany do bycia misjonarzem i świadkiem Chrystusa. Naczelną i jedyną misją Kościoła jest ewangelizowanie świata poprzez dawanie świadectwa o Chrystusie. Świadectwo to ma charakter wspólnotowy, tj. misja ta jest realizowana w łączności ze wspólnotą Kościoła, a nie z własnej inicjatywy.
Papież podkreśla, że uczniowie są posłani przez Jezusa do świata po to, by nie tylko wypełniać misję, ale przede wszystkim żyć powierzoną sobie misją i w ten sposób stawać się autentycznym świadkiem Chrystusa.
W centrum działalności misyjnej jest zmartwychwstały Chrystus. Misjonarze nie są posyłani po to, aby głosić samych siebie i swoje zalety. Misjonarze Chrystusa nie są posyłani, „aby popisywać się swoimi zaletami, zdolnościami przekonywania czy umiejętnościami kierowniczymi”. Mają głosić Chrystusa słowem i czynem, przepowiadając Ewangelię o zbawieniu. Winni robić to z radością i szczerością, tak jak pierwsi uczniowie, bo misja, którą otrzymali, jest najwyższym zaszczytem. Prawdziwym świadkiem jest „męczennik” – ten, który oddaje swoje życie za Chrystusa, który życie swoje oddał za nas.
Świadczenie o Chrystusie jest szczególnie ważne dzisiaj, wobec współczesnego człowieka, który chętniej słucha świadków aniżeli nauczycieli. Dlatego najważniejsze znaczenie dla przekazywania wiary ma świadectwo życia chrześcijan. Przykład życia i głoszenie Ewangelii muszą ze sobą iść w parze.
Aż po krańce ziemi
Jesteśmy posłani na cały świat, aby głosić Dobrą Nowinę. Pierwsi chrześcijanie prześladowani w Jerozolimie rozproszyli się w Judei i Samarii. Wszędzie, gdzie przybyli, dawali świadectwo o Chrystusie (por. Dz 8,1.4). Podobnie dzieje się także obecnie. Z powodu prześladowań religijnych, wojen i przemocy wielu chrześcijan ucieka ze swojej ojczyzny do innych krajów. I wielu z nich daje tam świadectwo o Chrystusie i Bożej miłości. Dlatego nie można zapominać o migrantach. Ich duszpasterstwo jest działalnością misyjną, której nie należy zaniedbywać.
Otrzymacie moc Ducha Świętego
Papież Franciszek zaznaczył, że Chrystus zmartwychwstały obiecał również asystencję w głoszeniu Ewangelii: „gdy Duch Święty zstąpi na was, otrzymacie Jego moc i będziecie moimi świadkami” (Dz 1,8). Nikt nie może dawać autentycznego świadectwa o Chrystusie bez pomocy Ducha Świętego. Dlatego każdy misjonarz Chrystusa jest wezwany do życia z Nim oraz nieustannego czerpania od Niego siły i natchnienia.
Niech tegoroczna Niedziela Misyjna i rozpoczynający się Tydzień Misyjny staną się dla nas wszystkich zaproszeniem do bycia prawdziwymi świadkami Chrystusa i kolejną okazją do dawania świadectwa ewangelicznej miłości Boga i bliźniego.