Jesteś tutaj

Świętowaliśmy 150 lat archidiecezji Fianarantsoa

O. Józef Pawłowski SJ
04.06.2022

Rok 2021 dla archidiecezji Fianarantsoa był rokiem wielkiego jubileuszu, bowiem 150 lat temu przybył tu pierwszy jezuicki misjonarz – o. Marek Finaz – i rozpoczął ewangelizację wśród ludu Betsileo. Z tej okazji zaplanowano wiele uroczystości, które odbywały się nie tylko w Fianarantsoa, ale także w poszczególnych parafiach należących do archidiecezji.

Pielgrzymka do Matki Bożej i uroczysta Msza św.

Obchody rozpoczęły się pielgrzymką na wzgórze do Matki Bożej, której figura od wielu lat góruje nad miastem Fianarantsoa. Dziękowano Jej w tym dniu za opiekę nad miastem i archidiecezją. Właśnie na tym wzgórzu, 5 października 1871 roku, zatrzymał się o. Marek Finaz, który przybył tu wraz z katechistami z Tananarivo (obecnie Antananarivo – stolica Madagaskaru). Tutaj oczekiwał na pozwolenie ówczesnego gubernatora, by wejść do miasta. Na pamiątkę tego wydarzenia, po 150 latach, postawiono w tym miejscu i poświęcono 15-metrowy krzyż. Odprawiona została także Msza św.

Następnego dnia głównym punktem jubileuszowego programu było spotkanie zorganizowane na terenie obiektów sportowych Szkoły św. Józefa w Fianarantsoa. Najważniejszym momentem była uroczysta Eucharystia, której przewodniczył abp Fulgence Rabemahafaly. Uczestniczyli w niej wszyscy księża pracujący w archidiecezji, siostry zakonne i ogromna rzesza wiernych. Były władze państwowe i lokalne. Gościem specjalnym był prezydent Madagaskaru Andry Rajoelina, który przybył tu nie tylko jako głowa państwa, ale przede wszystkim jako katolik, aby uczcić ten wielki jubileusz.

„Kabary" prezydenta republiki

Jak to na Madagaskarze bywa przy takich okazjach, „kabary" - czyli przemówień - było wiele. Najważniejsze było jednak „kabary" prezydenta. Z wielkim szacunkiem i wdzięcznością mówił o pracy misjonarzy, dziękował za wielki wkład Kościoła katolickiego w rozwój szkolnictwa oraz za działalność socjalną na rzecz ubogich i chorych. W archidiecezji aktualnie pracuje ponad 30 zgromadzeń sióstr zakonnych i wszędzie tam, gdzie są w dystryktach misyjnych, prowadzą szkoły, sierocińce i ośrodki lecznicze. Prezydent podkreślił, że podobnie jest również na terenie całego kraju, więc za tę działalność wyraził wdzięczność w imieniu całego malgaskiego narodu.

Dla nas, Polaków, miłym akcentem tego przemówienia było to, że wspomniał o Apostole Trędowatych – bł. o. Janie Beyzymie SJ, który przybył na Madagaskar z „dalekiego kraju" i całe swoje serce, wszystkie siły oddał ludziom cierpiącym na trąd, odrzuconym i wzgardzonym przez wszystkich.

Radość i dziękczynienie

Te jubileuszowe dni w Fianarantsoa wypełniały modlitwy i radość. Można powiedzieć, że było to święto ekumeniczne, bo wzięli w nim udział nie tylko katolicy. Zgodnym głosem wszyscy dziękowali Bogu za wszelkie dobro, jakie z Jego hojności otrzymali przez te 150 lat. Katolicy dziękowali za swoich przodków, którzy uwierzyli słowom Dobrej Nowiny i poszli za Jezusem. Dziękowano za misjonarzy, którzy przez 150 lat pracowali na malgaskiej ziemi.

My – misjonarze pracujący dzisiaj w archidiecezji Fianarantsoa – jesteśmy dumni i szczęśliwi, że to wielkie dzieło rozpoczęte przez o. Marka Finaza możemy kontynuować.