Jesteś tutaj

Działalność edukacyjna jezuitów w Jalalabadzie

Remigiusz Kalski SJ
11.12.2013

Podobnie jak w minionych latach nasi wolontariusze prowadzą zajęcia z języków obcych w pomieszczeniach parafii, ale w tym roku zostali też zaproszeni do prowadzenia zajęć na lokalnym Państwowym Uniwersytecie (Jalalabad State University). Okazjonalnie zajęcia z astronomii połączone z obserwacjami nieba prowadzi dla studentów wydziału geografii o. Adam Malinowski  SJ. Zajęcia z języka angielskiego nasi wolontariusze prowadzą także w Osz – nasze Polki w niedzielę dla dzieci uzbeckich, a nasz Amerykanin w niedzielę i poniedziałek w szkole „Swietocz” prowadzonej przez Rosyjską Cerkiew Prawosławną.

W lipcu grupa studentów z Polski prowadziła obóz językowy dla dzieci w Jalalabadzie. Drugi podobny obóz w sierpniu prowadziło dwoje wolontariuszy z British Jesuit Mission.

Jak co roku dla studentów jalalabadzkich uniwersytetów zorganizowaliśmy dwa obozy językowe nad jeziorem Issyk-kul. Wzięło w nich udział osiemdziesięciu studentów i kilkunastu wakacyjnych wolontariuszy. W tym roku cieszyliśmy się z większej niż zazwyczaj pomocy scholastyków jezuickich (przybyli do nas klerycy z Belgii, Anglii, USA i Niezależnego Regionu Rosyjskiego).

Mamy nadzieję, że nasza działalność jest próbą włączenia się w Boży Plan Zbawienia dla wszystkich, którzy mieszkają na południu Kirgizji. Dziękujemy gorąco naszym Przyjaciołom i Dobroczyńcom, którzy pomagają nam ze względu na troskę o większą chwałę Bożą.